poniedziałek, 11 marca 2013

Kontyngent ONZ ucieka z Golanu + Jak Kubańczycy walczyli z IzraelemChorwacja podjęła mądrą decyzję o tym, by wycofać swój kontyngent ze Wzgórz Golan. Po tym jak wyszło na jaw, że USA oraz kilka państw Europy zorganizowało kanał przerzutowy postjugosłowiańskiej broni z Zagrzebia do syryjskich rebeliantów, Chorwaci stali się narażeni na ataki. Zresztą siły pokojowe na Wzgórzach Golan są w rozsypce, po tym jak rebelianci porwali (i po jakimś czasie wypuścili) 21 filipińskich żołnierzy ONZ, mamy do czynienia z ucieczką rozjemców na  tereny kontrolowane przez Izrael. Wkrótce mogą się tam zacząć poważne walki z udziałem Hezbollahu oraz izraelskich sił specjalnych.

Ps. Przy okazji Debka podała mało znany fakt historyczny: w 1974 r. po syryjskiej stronie Golanu pojawiły się oddziały pancerne z... Kuby. Kubańczycy ponieśli nawet straty w incydentach zbrojnych z udziałem Izraela. Udało mi się znaleźć potwierdzenie w "lewackim" źródle: "In Syria General López Cuba headed a tank battalion that later grew to a regiment. While the Cubans did not participate directly in combat to take back the Golan Heights, he says, "We maintained a unit in the front for a year. It was a tank squadron. There was some exchange of artillery fire. They damaged two of our tanks. We lived in a hole, in a chabola, in conditions of a military campaign. In February 1975 we returned to Cuba. They had promoted me to commander." Ten months later he left for Angola."

Ps. 2. ABW rekonstruuje listę polskich kursantów KGB i przyznaje, że ich obecność w służbach to duże zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. A Bondaryk ma ponoć kierować nową agencją kontrolującą internet podlegającą szefowi MON (czyli człowiekowi Kaiser Soeze). 

7 komentarzy:

 1. Ad Ps. 2.
  Czyżby zmiana pana?

  Z "Dziennika":
  "Według naszych informacji bodźcem do stworzenia nowej służby był sukces związany z zatrzymaniem Tadeusza J., agenta rosyjskiego wywiadu wojskowego."
  I oni tak jawnie o tym piszą?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Maskirowka. Zresztą Panem jest tutaj szef Syndykatu, a że wybrał sobie akurat Ruskiego Suwerena...

   Usuń
  2. Element rozgrywki między GRU a FSB.

   Usuń
 2. Bardzo ezoteryczna wymiana zdań. Kto jest szefem syndykatu?

  OdpowiedzUsuń
 3. A swoją drogą zastanawiam się czy możliwe jest ogranie szachistów idąc z nimi na współpracę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Możecie polecić jakieś porządne forum gdzie rozważane są obecne układy geopolityczne?

  OdpowiedzUsuń
 5. Pewnie że maskirowka, Ścios pisze że WSI wraca: http://bezdekretu.blogspot.com/2013/03/ustawa-o-reaktywacji-wsi.html

  OdpowiedzUsuń