czwartek, 6 czerwca 2013

Syria: Sukcesy reżimu


"Guardian" dał w miarę aktualną mapę syryjskiej wojny (z nałożonymi na nią podziałami konfesyjnymi i statystykami strat cywilnych). W miarę aktualną, bo niedawno assadowcom - z wydatną pomocą Hezbollahu (bo sami zbyt wykrwawieni) - udało się wyprzeć rebeliantów z Damaszku, al-Qusayr i Kunejtry. Regularna armia assadowska znalazła się znowu nad granicą z Izraelem. Jej sukcesy to głównie skutek bezczynności administracji Obamy, ostrożności Wielkiej Brytanii i Francji, a także dużej pomocy dla reżimu udzielonej przez Rosję, Iran, Hezbollah a nawet Koreę Północną. Po prostu pozwolono Assadowi wygrać. Hezbollah zabrał się teraz za zastraszenie Druzów syryjskich i libańskich, a Hamas znowu chce się godzić z osią irańsko-syryjską, czyli możliwe są odwetowe ataki na Izrael ze Strefy Gazy.

Tymczasem potwierdza się część teorii adm. Lyonsa dotyczącej Bengazi: terrorysta z al-Kaidy przyznał, że ambasador Stevens miał zostać porwany a później wymieniony. Akcja poszła jednak źle i uśmiercono go zastrzykiem z trucizną.

5 komentarzy:

 1. Pozwolona Assadowi wygrać mimo że USA, Anglia, Francja, Izrael robili wszystko by przegral ?! To kto mu pozwolił ?! Wykrwawia to się teraz terroryści. Wojna wygrana przez Assada. Terrorysci ida do piachu. Rosja nie pozwoli na interwencje , dostarczanie broni, zapasow i nowych wojownikow przez francje, anglie katar, arabie saudyjska usa jest teraz nie mozliwe. Ich dni są policzone od upadku quasar.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niezła próba Panie Assad, ale musi Pan się podszkolić z polskiej gramatyki i zainstalować sobie nasze czcionki :)))

   Dersu Uzała

   Usuń
 2. Makumba musieć używać polska znaki bo ciężka zrozumieć.

  A jak już zrozumieć to itak sie kupy nie trzymać.

  Sebastian

  OdpowiedzUsuń
 3. Teraz to juz woz albo przewoz.Albo Zachod zaraz interweniuje(jak w Libii)i bedzie pozamiatane albo zaraz bedzie koniec tej rebelii(kwestia paru tygodni).Interwencja chocby w Libii pokazala ze Zachod nie ma juz wiarygodnosci,pieniedzy,pomyslu i mozliwosci-a Syria to "kawalek tortu" 10 razy trudniejszy do polkniecia-obstawiam ze interwencji nie bedzie i rebelianci/islamisci ida do piachu-bardzo dobrze.


  Piotr34

  OdpowiedzUsuń
 4. Wg mnie chodzi tutaj o to, aby zdobyć rozeznanie co do kilku kwestii. Jak operuje Hezbollah w regularnej walce a nie li tylko w "zabawach" możdzieżowych z IDF. Jak wygląda realna współpraca pomiędzy Iranem a Sowietami,Koreą itd. Czyli jak organizowane są dostawy broni kto je załatwia realnie jak wyglądają kanały kontaktowe itd. Agentura jest namierzana rzecz jasna. I na tym tle dopiero wykrwawianie się assadowców i terorrystów. Tyle,że to ostatnie to jest broń średniego kalibru,bo tego typu konflikty z jednej strony wiążą się ze stratami terrorystycznej hołoty a z drugiej strony stanowią idealną pożywkę ideologiczną dla kolejnych ochotników chcących się wywalić w powietrze dla kilku niespenetrowanych dziewic.

  OdpowiedzUsuń