sobota, 29 czerwca 2013

Największe sekrety/Krótka historia sabotażu lotniczego - cz. 21 : Operacja "Mur"

Ilustracja muzyczna: Two Steps From Hell - Aura

"Gralewski Jan pseudonim Pankracy wyjechał z Polski 8 lutego na rozkaz ZWZ, wyjechał 23 (czerwca) - odwołany z puczu na Gibraltar celem ewakuacji do Londynu pod nazwiskiem Nowakowski Jerzy, w Lizbonie nie był"
depesza płka Stanisława Karo z Oddziału II N.W. w Lizbonie do płka Michała Protasewicza, dowódcy Oddziału VI N.W. z 25 czerwca 1943 r.

„Z brytyjskich dokumentów wynika, że Anglicy od początku nie wierzyli w katastrofę. Wiedzieli o przygotowywanym zamachu. Jeden z tajnych dokumentów wywiadowczych przesłany przez Intelligence Service do Oddziału II Sztabu Naczelnego Wodza, w którym Brytyjczycy wyliczają znane im i udokumentowane w ciągu trzech lat wypadki kontaktów Polaków z Niemcami, kończy się stwierdzeniem: „Istnieje jakiś drugi aparat wojskowy i cywilny w aparacie gen. Sikorskiego o innych celach i zamiarach, ukrywanych pilnie przed władzami polskimi i angielskimi. Tylko wzajemną i szczerą współpracą Intelligence Ser. i O II można to niebezpieczeństwo usunąć zarówno ze względu na interes Polski, jak i W. Brytanii."
Dr Dariusz Baliszewski
Śmierć gen. Sikorskiego oficjalnie była skutkiem banalnego wypadku komunikacyjnego. Trwała wojna, nie zachowywano procedur, wielu znanych ludzi znalazło w podobny sposób śmierć w powietrzu... Oficjalną wersję wydaje się potwierdzać ekspertyza dokonana przez krakowski Instytut Ekspertyz Sądowych im. prof. Jana Sehn mówiąca, że polski premier i Wódz Naczelny z lat 1939-43 zmarł w wyniku wielonarządowych obrażeń typowych dla wypadków komunikacyjnych. Jego ciało było potwornie zmasakrowane - w czaszce znaleziono drzazgi z kalifornijskiej sosny. Sprawa wydaje się być więc zamknięta. Czyżby? Niektórzy zwrócili uwagę na pewną drobną anomalię odkrytą podczas sekcji. Oddajmy głos drowi Baliszewskiemu:

"Być może uwierzyłbym w wersję wypadku komunikacyjnego, gdyby nie jeszcze jedna rana Sikorskiego zidentyfikowana przez lekarzy. Zmiażdżenie prawej kości piętowej. Można uwierzyć w latające po samolocie skrzynki z daglezji (sosna amerykańska), we wbijające się w majtki i koszulę generała drzazgi wiązu i cyprysu. Można, choć to trudne, uwierzyć, że zamiast się instynktownie skulić w fotelu, wyprostował się. Tylko nie w to, że sam zmiażdżył sobie piętę. Podobne uszkodzenie – zmiażdżenie kości pięty prawej nogi powstać mogło jedynie wskutek uderzenia zadanego z potworną siłą z dołu. A co mogło uderzyć z dołu w nogę człowieka siedzącego w fotelu? Tego obrażenia nie da się logicznie wytłumaczyć. Podobnie jak braku okrzemków na ciele i ubraniu generała, co wskazuje, że nie znalazło się ono w wodzie morskiej ani nie zostało z niej wyłowione."

Jest też również druga anomalia.Dr Daniel Cannig, lekarz,który dokonał w lipcu 1943 r. oględzin ciała gen. Sikorskiego, przyznał po latach w rozmowie z Davidem Irvingiem, że na głowie generała widoczne było tylko rozcięcie o długości jednego cala w okolicy przedczołowej. Ludwik Martel, polski lotnik, który widział ciało z odległości 1,5 m mówi jedynie o drobnej okrągłej ranie na czole. Mecenas Andrzej Kamieniecki który brał udział w 1943 r. w otwarciu trumny gen. Sikorskiego w Londynie mówi o tym, że nie zauważył na twarzy generała żadnych obrażeń. Skąd się więc wzięły straszliwe obrażenia odkryte podczas IPN-owskiej sekcji? Załóżmy, że świadkowie się mylą. Jak powstały wówczas takie rany skoro analiza naukowców z Politechniki Warszawskiej dokonana przez zespół prof. Jerzego Maryniaka wykluczyło, że doszło do wypadku komunikacyjnego. Liberator unosił się bowiem jeszcze przez jakieś 6-8 minut na wodzie - co jest niemożliwe, jeśli uderzyłby z dużą szybkością w morze. Gdyby oficjalna wersja była prawdziwa, pilot zostałby zmiażdżony, a wyszedł z zadrapaniem i skręconą kostką. Zresztą zeznania świadków przeczą oficjalnej wersji. Dwóch Brytyjczyków z wieży kontroli lotów mówiło o wodowaniu z małą prędkością. Jak wspominał brytyjski sierżant Henryk Karbowski vel Henry Carr:"W relacji Carra wielka maszyna, w pełni sterowna, lecąc bardzo nisko, po prostu "wpadła do kałuży", czyli wodowała. Na ten widok wszyscy zaczęli się śmiać i żartować z nieudolności pilota. W tym, co oglądali, nie było nic tragicznego ani niezwykłego. Podobne wypadki zdarzały się na Gibraltarze często - tutejsze lotnisko należało do bardzo niebezpiecznych. Nikt w nich nie ginął, a następnego dnia niefortunne załogi stawały się obiektem żartów. Zresztą kilkadziesiąt minut później Carr i jego żołnierze rozmawiali z żywym i całkowicie zdrowym drugim pilotem, który o własnych siłach dopłynął do plaży. Przyglądali się jeszcze przez chwilę akcji ratunkowej, ale nie znajdując w niej nic specjalnie ciekawego, poszli spać. Rano czekała ich praca."

Nikt nie słyszał zresztą huku uderzenia samolotu o wodę. Podczas akcji ratunkowej na miejscem wodowania zrzucano flary. Nie obawiano się wybuchu paliwa - wiedziano, że samolot leciał "na oparach". Zwłoki gen. Sikorskiego były ubrane tylko w podkoszulek i spodenki. Czemu rozebrał się w zimnym samolocie, podczas nocnego lotu? Podobnie rozebrane były zwłoki innych osób z polskiej delegacji. Wersja oficjalna nie wyjaśnia dlaczego. Ani tego jak można zginąć w wypadku, którego nie było. Skąd się więc wzięły straszliwe rany na ciele gen. Sikorskiego odkryte podczas ostatniej ekshumacji? Ledwie dwa miesiące wcześniej brytyjskie tajne służby zrealizowały operację "Minced Meat". U wybrzeży Francji wyrzucono ciało "oficera marynarki" z przykutą do przegubu teczuszką z tajnymi dokumentami. Dokumenty były dezinformacją mówiącą, że alianci szykują lądowanie na Dodekanezie a nie na Sycylii. "Oficer" był pensjonariuszem przytułka dla bezdomnych zmarłym na gruźlice. Brytyjscy lekarze spreparowali ciało tak, że wyglądało na "ofiarę wypadku komunikacyjnego" a najlepsi niemieccy specjaliści medyczni się na tym nie połapali.Utajnione są dokumenty z sekcji i zdjęcia zwłok ofiar katastrofy gibraltarskiej. Utajnione są też fotki i filmy z pobytu gen. Sikorskiego na Gibraltarze - skonfikowane prywatnym osobom. Fotki żywego generała. Dlaczego? Ostatnia wiarygodna relacja dotycząca polskiego premiera na Gibraltarze pochodzi z 4 lipca 1943 r. z godz. 15.00. Skończył on wówczas przegląd kompanii mirandczyków (polskich żołnierzy, którzy przedostali się na Gibraltar z hiszpańskiego obozu internowania Miranda del Ebro) i udał się na spoczynek do pałacu gubernatora gen. Noela Masona Mac-Farlane'a. Wieczorem miał zjeść kolację z mirandczykami. Ten posiłek nagle odwołano . O tym co robił gen. Sikorski później "wiemy" jedynie z relacji Mac-Farlane'a i por. Ludwika Łubieńskiego. Mac-Farlane to człowiek brytyjskich służb, który w 1938 r. szykował zamach na Hitlera. Łubieński to oficer łącznikowy Oddziału VI N.W. z brytyjskimi służbami. Człowiek, którego wielokrotnie złapano na łgarstwach dotyczących Gibraltaru. Dziwnym trafem nie dzielili się swoimi wrażeniami z pożegnania gen. Sikorskiego na lotnisku amerykański, francuski i belgijski oficer łącznikowy ani inni oficerowie ponoć tam wówczas obecni. Zwykle w takich sytuacjach są dziesiątki osób chwalących się, że dotknęli historii a tutaj śmiertelna cisza...


Kluczową postacią dla całej sprawy jest jednak Jan Gralewski, młody kurier AK z Warszawy, traser mający wyznaczać nowe przejścia w Pirenejach. 4 lipca po południu widziano jak żandarmeria wyprowadza go z pałacu gubernatora, gdzie miał czekać na audiencję u gen. Sikorskiego. Później niespodziewanie "dostaje zaproszenie do Liberatora" i ginie w katastrofie. 5 lipca w londyńskim gabinecie płka Protasewicza pojawia się dwóch agentów SOE i pytają się: "Co teraz zrobicie z Gralewskim?". Prowadzono gorączkowe śledztwo w trakcie którego badano m.in. próbki pisma Gralewskiego. Gen. Elżbieta Zawacka "Zo" została przesłuchana w tej sprawie. Pokazano jej niewyraźne zdjęcie martwego Gralewskiego leżącego na pasie startowym gibraltarskiego lotniska.

Gralewski oficjalnie wyruszył z kraju do Hiszpanii 27 marca 1943 r. Tego dnia pisał on jednak do swojej narzeczonej; "popijam likier na tarasie kawiarni w Paryżu". Oddajmy ponownie głos drowi Baliszewskiemu:

"Najwyraźniej w tej historii pojawia się jakiś drugi Gralewski. Tak wynika z relacji Wandy Wolskiej, blisko związanej z rodziną Żarnowskich, którzy mieszkali na Wyspie św. Ludwika w Paryżu, gdzie mieścił się jeden z punktów kontaktowych "Zagrody". Pewnego dnia pojawił się w ich domu dziwny kurier z Polski. Przedstawił się jako Jan Gralewski. Jechał prosto z dworca i był w mundurze niemieckiego oficera. (Gralewski, jeśli wierzyć oświadczeniu jego żony, nie znał niemieckiego i wydaje się mało prawdopodobne, by jechał z Warszawy jako Niemiec). Co jednak najbardziej zdziwiło Żarnowskich, człowiek ten przywiózł bardzo dużo jedzenia (masło, wędliny) i wręczył je ze słowami: "Wiem, że tu w Paryżu cierpicie głód, my w Generalnym Gubernatorstwie jednak mamy łatwiejsze życie!". Dla ludzi, którzy często kontaktowali się z polskimi kurierami i świetnie wiedzieli, jak wygląda życie w Warszawie, słowa te zabrzmiały jak niepojęta prowokacja. Od tej chwili traktowali tego "Gralewskiego" z najwyższą ostrożnością, czekając, by jak najszybciej opuścił ich dom. Jego pobyt trwał jednak długo, kilka tygodni, gdyż ten dziwny kurier zdawał się nie mieć żadnych adresów kontaktowych w Paryżu.

Jeszcze bardziej zastanawiającą historię zapisał we wspomnieniach Wojciech Wasiutyński. Przekazał mu ją w końcu 1943 r. Zbigniew Lang, jeden z mirandczyków, którzy przez Gibraltar trafili do Londynu. "Jak mi się udało wreszcie wydostać z Mirandy, mieszkałem w hotelu Prado w Madrycie w oczekiwaniu drogi na Portugalię. Tam dali mi pokój z (nieznanym mi wcześniej) Gralewskim. On przejechał całą Europę jako kurier, stracił masę czasu w Hiszpanii, klął w okropny sposób na Szumlakowskiego (polskiego posła w Madrycie), który mu nie ułatwił dalszej drogi. Bał się, że się spóźni, bo wiedział, że Sikorski poleciał na Wschód, że będzie wracał przez Gibraltar i tam miał mu złożyć sprawozdanie. (...) Potem, któregoś dnia przyszedł radośnie podniecony: >>Awantura u Szumlakowskiego poskutkowała, wyjeżdżam jutro okrężną drogą do Gibraltaru<<".

Jeśli ta historia jest prawdziwa - a jest prawdziwa, bo także dokumenty brytyjskie informują o wizycie kuriera Gralewskiego u ambasadora Wielkiej Brytanii w Madrycie, domagającego się pomocy w drodze na Gibraltar - oznacza to, że jakiś kurier z Polski znał trasę i daty przelotu Sikorskiego, a więc najtajniejsze informacje związane z bezpieczeństwem naczelnego wodza. Czy był nim jednak Jan Gralewski, "Pankrac", filozof z Warszawy?

W niewielu punktach tej tajemniczej sprawy historia potrafi powiedzieć coś na pewno. Potrafi jednak ponad wszelką wątpliwość stwierdzić, że młodym człowiekiem, który przybył w przeddzień katastrofy na Gibraltar, nie był Jan Gralewski. Nie mógł nim być, skoro jego zapiski do żony, ujawnione w latach 80., pod datą 24 czerwca 1943 r. zaczynają się od słów: "... drugi dzień na Gibraltarze". Prawdziwy Gralewski przybył więc na Gibraltar 22 czerwca. Pod jakim nazwiskiem i jaką drogą, trudno ustalić.

Licząca 95 żołnierzy tzw. kompania mirandczyków, płynąc z portugalskiego portu Villa Reale, wylądowała w Gibraltarze 24 czerwca. Jej dowódca, por. Jan Benedykt Różycki, późniejszy cichociemny "Busik", sporządził pełną listę powierzonych mu żołnierzy. Podobną listę opracował por. Łubieński, który w porcie gibraltarskim przyjmował transport z Portugalii. Dotarcie do tych dokumentów, zachowanych w prywatnych szufladach, pozwoliło na nieoczekiwane odkrycie. Obie listy zawierają nazwiska nie jednego, a czterech kurierów z Polski: Nowakowskiego, który przedstawia się jako Jan Gralewski i pod tym nazwiskiem będzie się poruszał po Gibraltarze (choć prawdziwy Gralewski na Skale jest już od dwóch dni), Pantaleona Drzewickiego, które to nazwisko ukrywa Stanisława Izdebskiego, dziwnego, nikomu nieznanego, ale pojawiającego się w dokumentach kuriera z Warszawy, oraz Pawła Pajkowskiego, który przybędzie na Gibraltar w przeddzień katastrofy.

Wszelkie próby ustalenia, kim był Stanisław Izdebski, nie przyniosły żadnego wyjaśnienia. Przedstawiał się jako liczący 48 lat kapral podchorąży broni pancernej. Twierdził, że jest kurierem PPS, który wyszedł z Warszawy 27 marca 1943 r. Już z Londynu Jan Kwapiński 30 lipca 1943 r. zapytywał w depeszy Zygmunta Zarembę: "Przybył z kraju Stanisław Izdebski. Powołuje się na Ciebie (...). Ponieważ zeznania jego są mętne, proszę o odpowiedź, czy go znasz i czy jest naszym człowiekiem". 19 września Zaremba z Warszawy odpowiadał: "Nikt z naszych towarzyszy nie orientuje się, o kim może być mowa". Podobnie dzisiaj najwybitniejszy znawca podziemnej PPS Jan Mulak nie potrafi powiedzieć, kim był ów tajemniczy kurier. Według jego wiedzy na pewno nie miał nic wspólnego z PPS, a po śmierci Sikorskiego, już w Londynie, nagle znikł.

Nie mniej tajemnicza wydaje się postać młodego kuriera, który jako Pajkowski pojawił się na scenie gibraltarskiej w nocy z 2 na 3 lipca. Wiele szczegółów wskazuje na 21-letniego Jerzego Miodońskiego z Krakowa. Opuścił Polskę 24 grudnia 1942 r. w towarzystwie Trudy Heim, siostry SS-Obersturmbannführera Güntera Heima, prywatnie doktora chemii, a służbowo szefa krakowskiej SD (służby bezpieczeństwa), i bez żadnych kłopotów dojechał pociągiem do Hiszpanii. W Madrycie w placówce II oddziału złożył raport, do którego dołączył plany struktury zbrojnego podziemia w Polsce, dokument tak szczegółowy, że z daleka pachnący niemiecką prowokacją. Według dokumentów placówki ewakuacyjnej w Lizbonie Jerzy Miodoński miał zostać wysłany do Londynu z Lizbony 7 lipca 1943 r. Jednak dokumenty podobnej placówki w Madrycie ujawniają, że wysłano go na Gibraltar.

Kim był Jerzy Paweł Nowakowski, który na Gibraltarze podawał się za Jana Gralewskiego - nie wiadomo. Na liczącej kilka tysięcy nazwisk liście wszystkich Polaków, którzy przeszli przez Gibraltar, zapisany jest jako Nowakowski vel Bolesław Kozłowski, vel Wiktor Suchy. W nawiasie ktoś, kto listę tę sporządzał, najpewniej ksiądz Antoni Liedtke, napisał: "wariat albo prowokator". Być może sens tych słów historia zrozumiała za późno."

Po Gibraltarze został wydany tajemniczy rozkaz mówiący, że każdy polski żołnierz ma obowiązek zastrzelić Witktora Suchego. W sumie nie wiadomo dlaczego. W kompanii mirandczyków było zresztą wielu ciekawych ludzi. Np. Leon Paźniewski, egzekutor wykonujący wyroki na zlecenie jakiś dziwnych sądów kapturowych we Francji czy też osoba posługująca się nazwiskiem... Józef Beck.


Powyżej: por. Ludwik Łubieński, trzeci z lewej, jako adiutant gen. Andersa

Sekretarzem Becka przed wojną był por. Łubieński, ktoś więc w tajnych służbach wykazał się poczuciem humoru. Znów Baliszewski:

"Pod datą 28 czerwca 1943 roku por. Różycki zapisuje informacje o kurierze z Warszawy przedstawiającym się jako Jan Gralewski. Zapisuje, że kurier zostaje włączony do kadry oficerskiej mirandczyków i z kilkoma innymi, m.in. por. Łubieńskim, kilka razy udaje się na stojący w porcie polski okręt Ślązak, by pomagać polskim marynarzom w nauce języka angielskiego. Tego samego dnia prawdziwy Jan Gralewski ujawnia w swych zapiskach, że siedzi zamknięty w koszarach: "27 czerwca 1943 roku, a może 28? Nie wiem, straciłem rachubę czasu. Nie wiem nawet, która godzina ani jaki dziś dzień w tygodniu. Jestem strącony na samo dno wojskowego..." (zdanie urwane). Pod datą 3 lipca zapisze: "Od wczoraj zaczęło się coś dziać w moim osobnym wątku. Przyszły z daleka zapytania, żeby >>as quick, as possible<<. Teraz tylko czekam w każdej chwili gotowy do drogi. Mam już dość obecnego ekspe..." (zdanie niedokończone)"


Dr Baliszewski w serialu dokumentalnym "Generał" ujawnił nowe szczegóły tej tajemnicy. Dostał informacje mówiące o tym, że zamachu na Gibraltarze dokonała organizacja posługująca się nazwą Wojsko i Niepodległość. Sztab przygotowujący operację "Mur", czyli zabójstwo gen. Sikorskiego składał się z Polaków i Brytyjczyków a na jego czele stał komandor Tadeusz Stoklasa, oficer Oddziału II N.W. Pytanie kto stał nad nim? W poprzednim wpisie z serii "Największe sekrety" wspomniałem o planach zamachu na gen. Sikorskiego snutych przez organizację wywiadowczą "Muszkieterowie" i środowisko skupione wokół Drugiego Marszałka. Sikorski był celem zamachów w 1940 r. w Paryżu, w 1941 r. w Londynie, w marcu 1942 r. nad Atlantykiem (mechanizm zapalający w samolocie) i w listopadzie 1942 r. nad kanadyjskim lotniskiem Dorval (nagły upadek samolotu). Motywy strony polskiej są jasne: zemsta za lwowską zdradę i zamach stanu z września 1939 r., pozbawienie życia polityka spolegliwego wobec Sowietów. Czemu jednak w spisek przeciwko gen. Sikorskiemu mieliby się angażować Brytyjczycy? Przecież to oni kontrolowali bazę w Gibraltarze - miejsce gdzie przebywał gen. Eisenhower i cały sztab przygotowujący operację "Husky". Jak wyjaśnić udział Niemców w tym spisku?Wojna to nie tylko działania bojowe. To również tajne negocjacje. Przez całą II wojnę światową istniała zarówno w Wielkiej Brytanii jak i w Niemczech frakcja dążącą do zawarcia pokoju między aliantami zachodnimi i Niemcami, przerzucenia wszystkich niemieckich sił na Wschód i wspólnej budowy Zjednoczonej Europy. Wiosną 1943 r. po ujawnieniu sprawy Katynia relacje brytyjsko-sowieckie ulegają gwałtownemu ochłodzeniu. Sowieci prowadzą tajne negocjacje pokojowe z Niemcami - w ten sposób obie strony starają się szantażować aliantów zachodnich. Na 20 kwietnia 1943 r. siatka "Muszkieterów" zaplanowała zamach na Hitlera w Wilczym Szańcu - akcja nie dochodzi do skutku z powodu aresztowań wśród konspiratorów, włoskich i węgierskich oficerów. 2 lipca 1943 r. dochodzi w Londynie do nieudanego zamachu na Churchilla. Niemiecka propaganda kładzie wielki nacisk na przedstawianie planów powstania przyszłej Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej. Jednocześnie publikowane są karykatury przepowiadające śmierć gen. Sikorskiego. 4 lipca 1943 r. na Gibraltarze jest obecny Iwan Majski, sowiecki ambasador w Londynie. Prawdopodobnie bierze udział w negocjacjach z gen. Sikorskim. I wtedy, po godz. 15.00 dochodzi w domu gubernatora do makabrycznej zbrodni. Jak pisze dr Baliszewski:

""Jak sądzę, około 16.30 stwierdzono, że Sikorski nie żyje. Nie żyli też inni członkowie polskiej ekipy. Zostali zabici w łóżkach, gdy spali lub odpoczywali w samej bieliźnie. Nikt nie wiedział, kto był sprawcą. Na korytarzu zapewne karnie czekał na przyjęcie kurier z Polski Jan Gralewski, który nie miał ze zbrodnią nic wspólnego, ale stał się głównym i jedynym oskarżonym. Jednak dla gubernatora w tej chwili nie to było najważniejsze. Jak sądzę, doskonale zdawał sobie sprawę z tego, że zdarzył się fakt, który mógł mieć nieobliczalne skutki polityczne dla całej walczącej Europy i świata. Ktoś dokonał zbrodni w zamkniętej brytyjskiej twierdzy, pod dachem jego pałacu, gdzie spotkali się Polacy z Rosjanami. Było oczywiste, że podejrzenia o dokonanie zbrodni spadną przede wszystkim na Anglików i Rosjan. Myślę, że dla gubernatora Masona-Macfarlane'a oczywiste było także to, że celem tej zbrodni nie była wyłącznie osoba Sikorskiego.
Gdyby ktoś chciał zamordować Sikorskiego, w pałacu gubernatora zginąłby wyłącznie on. Tu brutalnie zamordowano całą polską grupę. Ktoś, kto tego dokonał, wyraźnie liczył na głośny polityczny efekt. I trudno było nie zrozumieć tej oczywistej kalkulacji. Zbrodnia została dokonana w szczególnym momencie historii, gdy jedność sprzymierzonych wisiała na włosku. (...)

Prawda o tym, kto zabił, w tym momencie historii nie miała najmniejszego znaczenia. W ówczesnej nabrzmiałej konfliktami rzeczywistości politycznej i tak nikt by w tę prawdę nie uwierzył, a na pewno nie uwierzyliby Polacy, boleśnie rozgoryczeni zbrodnią katyńską i brakiem reakcji na tę zbrodnię brytyjskich i amerykańskich sojuszników.

Nie wiem, czyjego autorstwa był plan zniweczenia skutków perfekcyjnej prowokacji genialną mistyfikacją. Być może samego gubernatora, być może ministra Grigga albo lorda Louisa Mountbattena, ówczesnego szefa tzw. operacji kombinowanych, czyli tajnych działań służb dywersyjnych w okupowanej Europie Zachodniej, obecnego w tym momencie w Gibraltarze. Osobiście podejrzewam, że plan "wskrzeszenia" zamordowanych Polaków był autorstwa majora Anthony'ego Quayle'a, zastępcy do spraw wojskowych gubernatora, a po wojnie znakomitego brytyjskiego aktora.Wystarczyło w mundury poległych ubrać kilku ludzi (to dlatego wszystkie wydobyte z morza ciała Polaków, jak pisze Łubieński, były pozbawione odzieży), pokazać ich na przyjęciu u Amerykanów, zainscenizować scenę pożegnania na lotnisku, a potem zaaranżować start i wodowanie samolotu - by ogłosić światu nieszczęśliwy wypadek. Mogło o nim zaświadczyć jakże wielu świadków, przekonanych, że rzeczywiście widzieli katastrofę, w której zginął Sikorski. Ryzyko dekonspiracji w istocie było niewielkie, wypadek zaplanowano na niedzielne godziny nocne, gdy na lotnisku było już pusto."

Nasuwa się pytanie, czy inscenizacja katastrofy lotniczej była działaniem ad hoc, czy też zaplanowanym o wiele wcześniej. Jeśli drugi wariant jest prawdziwy, to znaczy, że tajemnicza polsko-brytyjsko-niemiecka siatka dążąca do zakończenia wojny została spenetrowana a cała operacja na Gibraltarze była misterną intrygą, podobną do pułapki zostawionej w Szkocji na Rudolfa Hessa. Bez odpowiedzi pozostaje pytanie, kto stał po stronie polskiej za operacją "Mur". Zarówno Drugi Marszałek jak i Stefan Witkowski już od dawna nie żyli. Wielokrotnie oskarżano o sprawstwo zamachu gen. Władysława Andersa. Była to głównie komusza propaganda, ale nie tylko. Gen. Sławoj-Składkowski, były premier II RP, w swoim pamiętniku pisanym w Palestynie zamieścił enigmatyczne zdanie: "Łobuz Anders zabił Sikorskiego przez swego kumpla Sterna" (Chodziło być może o Avrahama Sterna, szefa organizacji Lehi - Stern zginął jednak w 1942 r.).Helena Sikorska pisała w latach '60-tych do gen. Mariana Kukiela: ""Pisze Pan dalej, że staraniem mego ś.p. Męża było dążenie do ułożenia »życzliwej współpracy« z gen. Andersem. To jest prawda. A jak na to reagował gen. Anders? Zamiast, jak prawdziwy żołnierz, być posłusznym rozkazom swego Naczelnego Wodza, przeciwstawiał Mu się otwarcie na odprawie w Londynie, na której był obecny i Pan Generał - i w liście do Prezydenta Raczkiewicza żądał usunięcia mego Męża - a w końcu jawnym, zorganizowanym buntem, wraz ze swoją kliką dążył do zabójstwa swego Naczelnego Wodza. Pan Anders pragnie »pochylić czoła« przed grobem swego Naczelnego Wodza. Ten człowiek, którego mój ś.p. Mąż przywrócił do życia, był przecież główną przyczyną śmierci Jego, mojej ś.p. Córki i tylu wartościowych osób. To jest bezczeszczenie pamięci mego Męża. Na tym kończy się nasza wspólna korespondencja jak i znajomość".  Być może oskarżenia wzięły się stąd, że por. Łubieński był adiutantem i oficerem ds. specjalnych poruczeń gen. Andersa sam zaś gen. Anders był człowiekiem służb. W 1918 r. kierował departamentem niemieckim w rodzącym się polskim wywiadzie wojskowym.

Innym niewyjaśnionym pytaniem jest to dlaczego podczas operacji "Mur" zginęli też brytyjscy oficjele. Rozumiem, że większość załogi Liberatora musiała zginąć, by uprawdopodobnić wypadek. Ale dlaczego zabito konserwatywnego deputowanego Victora Cazaleta i brygadiera Johna Whitleya? Whitleya wyciągnięto z morza ciężko rannego - nie został więc zabity w pałacu gubernatora. Tajemnicą pozostaje też obecność na liście pasażerów Liberatora panów Pindera i Locka, oficerów MI6 z Kairu. Czyżby brali udział w zamachu i zostali za to zlikwidowani?Ciała Zofii Leśniowskiej, córki i powierniczki generała nie znaleziono, choć powinno zatrzymać się na siatce antytorpedowej. Nie znaleziono też zwłok Adama Kułakowskiego, sekretarza premiera. Popołudniu towarzyszył  Leśniowskiej w wyprawie "na zakupy". Nie było ich więc w pałacu gubernatora, gdy doszło do zamachu. Baliszewski: " Kilka dni po katastrofie gibraltarskiej Tadeusz Zażuliński, polski poseł w Kairze, został poproszony o przybycie do hotelu Mena House. W tym właśnie hotelu mieszkała ekipa generała Sikorskiego. Jeden z pokoi zajmowała Zofia Leśniowska. W tym hotelu, lecz w zupełnie innym pokoju, służba hotelowa znalazła pod dywanem bransoletkę z kości słoniowej z dużą złotą klamrą. Ktoś zapamiętał, że taką samą nosiła córka Sikorskiego i zawiadomił polskie poselstwo. (...) Zażuliński od razu rozpoznał tę bransoletkę. Była imieninowym prezentem dla Zosi od kilku polskich oficerów. (...) Kiedy teraz poseł Zażuliński trzymał w ręce tę samą (miała wygrawerowaną dedykację) bransoletkę, nie było mu do śmiechu. Po pierwsze, Zosia, jak wiedział, zginęła w katastrofie w Gibraltarze, a po drugie, doskonale pamiętał, że gdy ją żegnał 3 lipca na lotnisku kairskim, miała tę "niezdejmowalną" bransoletkę na ręce. Jak więc, na Boga, bransoletka mogła sama wrócić do Kairu i kto i dlaczego ukrył ją pod hotelowym dywanem? Zażuliński przekazał bransoletkę wraz z całą tą niezwykłą historią udającemu się do Londynu Tadeuszowi Romerowi, nowo mianowanemu polskiemu ministrowi do spraw Wschodu. Obaj próbowali rozwikłać jej zagadkę, ale żadne rozsądne wyjaśnienie nie przychodziło im do głowy. Być może rozważali także i tę ewentualność, że Zosia żyje i że to ona umieściła bransoletkę pod dywanem jako znak istnienia i rozpaczliwe wołanie o ratunek. Ale jak i po co miałaby się znaleźć w Kairze? Jedynym samolotem, który w tych dniach przyleciał do Kairu z Gibraltaru, był samolot udającego się z Londynu do Moskwy ambasadora Iwana Majskiego" W 1945 r. Zofii Leśniowskiej szukał w ZSRR cichociemny Tadeusz Kobylański "Hiena", ponoć zlokalizował ją w jednym z obozów pod Moskwą. "Hiena" był obecny na Gibraltarze 4 lipca 1943 r.  Czyżby brytyjskie służby, by udobruchać Sowietów po prowokacji gibraltarskiej przekazali im córkę generała, znającą jego największe sekrety?

Zapewne nigdy nie poznamy odpowiedzi na te pytania. To historia ludzi z cienia i w cieniu pozostanie. Nie wydaje mi się, by zbliżającą się 70-tą rocznicę zamachu gibraltarskiego jakoś szczególnie uczczono. Zbyt dużo skojarzeń...

End of Marshal Edward Śmigły-Rydz Arc

Ending: Angel Beats Ending Song

37 komentarzy:

 1. "Nie wydaje mi się (...)"

  Być może wypuszczą jakiś bogoojczyźniany film, by wzmocnić nieco "prawą nogę". W sumie jednak - nie wiadomo.

  Co zaś do sprytnej mistyfikacji, to wcale bym się nie zdziwił, gdyby tak rzeczywiście było. Skoro tworzono całe armie "z dykty", to odegranie scenki katastrofy lotniczej to betka.

  PS. Obejrzałem wszystkie odcinki "Girls und Panzer". Ge-nial-ne!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Być może wypuszczą jakiś bogoojczyźniany film" - problem w tym, że nie bardzo jest co puszczać. Film "Generał", choć oparty na tezach dra Baliszewskiego był fatalnie wyreżyserowany i mało klimatyczny. "Katastrofa w Gibraltarze" Poręby natomiast miała prosowiecki wydźwięk i znalazły się w niej takie kwasy jak np. to, że pokazano tam start Liberatora z lotniska na Gibraltarze w środku dnia - a nie po 23.00 !

   "Obejrzałem wszystkie odcinki "Girls und Panzer". Ge-nial-ne!" - też tak sądzę i bardzo się cieszę, że Ci się spodobało.

   Obecnie na topie jest serial anime (jeszcze się seria nie skończyła) "Attack on Titan" ("Shigeki no Kyojin"). Dobre i epickie! Tutaj można obejrzeć z najlepszym tłumaczeniem:

   http://www.snk.wbijam.pl/

   Mój ulubiony serial anime to Bleach, ale to ma 366 odcinków, więc to dłuższe przedsięwzięcie do ogarnięcia :)

   http://www.animezone.pl/odcinki-online_bleach

   Usuń
  2. Myślałem raczej o tym, że nakręcą nowy film o katastrofie.

   "prosowiecki wydźwięk" - polskim środowiskom, jakby je nazwać..., "narodowym" to zupełnie nie przeszkadza; przeciwnie, to uwypuklenie chwalebnej roli naszych przyjaciół zza Bugu.

   Dzięki za linki. Obejrzałem kawałek "Ataku na Tytana" i trochę mi brakuje dziewcząt w za krótkich spódniczkach, ale serial (mimo to) wydaje się ciekawy.

   Usuń
  3. Jeśli szukasz "dziewcząt w za krótkich spódniczkach" i z różnymi innymi "walorami", to polecam High School of the Dead :)

   http://www.animezone.pl/odcinki-online_high-school-of-the-dead

   Usuń
  4. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

   Usuń
  5. Nieśmiało zasugeruję: Strike Witches, ale tam panienki nie mają spódniczek :)

   Dersu Uzała

   Usuń
  6. "Strike Witches" obejrzałem fragment. Trochę dziwne, w dobrym i złym tego słowa znaczeniu. Ale to chyba kwestia tego, że to anime.

   "High School of the Dead" - zombie niespecjalnie mnie kręcą, ale sprawdzę.

   Usuń
  7. Wiem, że dziwne a nawet dziwaczne. Ale lubię ten serial. Nie wiem czemu :)

   Dersu Uzała

   Usuń
 2. Warto by odpowiedzieć; 1) kto
  - Sowieci
  - Anglicy
  - Polacy (jacy?)

  i 2) co
  - ?
  - ?
  - ?

  najbardziej zyskał zamachu i śmierci Sikorskiego.

  Warto się zastanowić 3) kto miał możliwości dokonania takiej rzezi w pałacu gubernatora.
  - Anglicy
  - Sowieci?
  - Polacy ??? (samodzielnie????? nie sądzę)

  Techniczne możliwości preparacji zwłok istniały,
  - Anglicy

  ale w to że zrobiono to w reakcji na zamach w ciągu 1 dnia bez wcześniejszego przygotowania niemożliwe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Preparacja ciała odbyła się już po mistyfikacji z Liberatorem - dokonano jej już pewnie w Londynie.

   Usuń
  2. Na to wskazywałyby różnice pomiędzy opisem zwłok przez świadków zaraz po wypadku, a stanem późniejszym, oraz fakt Polaków odseparowano od ciała a trumnę zapieczętowano.
   Teoretycznie fakt że preparacji nie dokonano zaraz po przypuszczalnej rzezi wskazywałby na nieprzygotowanie Anglików - pytanie czy od 15-tej do nocy udałoby się taką preparację dokonać - i ich zaskoczenie wydarzeniem, a zatem działby oczyszczająco. Ale sadzę że to słaby argument; jeśli byli tak w stanie zrobić w przypadku "zaskoczenia" planując mogli tak postąpić tym bardziej.
   Póki co w rankingu prowadzą Anglicy
   pkt 1,3 i 4
   co do motywów nie będę się wypowiadał, ale zakładam że na upartego pkt 2 tez można im przypisać.
   pozycja 2 Sowieci pkt 1 i 2 - choć tu co do motywów też się nie będę wypowiadał pkt 3? raczej trudno, pkt 4 odpada

   Polacy mieli motyw, ale możliwości?


   Usuń
  3. "Polacy mieli motyw, ale możliwości?" - możliwości jak najbardziej tak. Nasze służby i zabójcy byli bardzo profesjonalni.

   Dersu Uzała

   Usuń
  4. By wpaść do pałacu gubernatora, wykończyć klika-kilkanascie osób tak że nikt tego nie zauważył i rozpłynąć się bez śladu na ograniczonym terenie "skały"?
   Samodzielnie realnie dość trudne o ile niemożliwe.

   Usuń
 3. Jrednym słowem to samo w Giblartarze co na Siewiernym.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie. Na Siewiernym mieliśmy bombę w samolocie lub zestrzelenie za pomocą rakiety

   Usuń
  2. Bomby i rakiety nie powodują np. znikania siedzeń. Ja nie wiem co się wydarzyło na Siewiernym (nawet nie wiem jak odlot wyglądał bo „mgła smoleńska” i to zdarzenie przykryła) tak samo jak i w Giblartarze. Wiem tyle, że nic nie wiem.

   Usuń
  3. Ale przecież siedzenia nie zniknęły. Pobierano z nich próbki. A co do odlotu Tupolewa - jest wielu świadków. "Nasz Dziennik", "Nowe Państwo", "Gazeta Polska" zamieszczały ich relacje i zdjęcia z lotniska.

   Dersu Uzała

   Usuń
 4. W mojej naiwnej ocenie nie było by możliwe to co się wydarzyło bez udziału części służb polskich i brytyjskich, służby radzieckie, sorry sowieckie raczej widzę jako wiernych kibiców którzy już przeczuwali że staja się powoli rozgrywającymi i byli w stanie wszystko przekuć na swoją monetę, czy by Sikorski został żyw czy nie. Bali się jedynie dogadania Aliantów z Niemcami, tylko to było istotne i zagrażało Sowietom i w tym kierunku myślę na ich miejscu bym kierował najusilniejsze starania, czyli mogli mieć wpływ na samą interpretację czy rozgrywanie a przebieg ich mógł nie interesować o ile nie przybliżał porozumienia Niemcy-Alianci. I też raczej nie chodziło o przeprowadzenie puczu, czy o odwrócenie puczu z 39 choć elementy tej narracji mogły być wykorzystywane przy motywowaniu części polskiej, znów pytanie co wiedział Retinger. Wracając do poprzednich wpisów można też odnieść wrażenie że tzw loża szkocka (ale to luźny wątek) z puczu 39 mogła chcieć mieć powody również usunięcia Sikorskiego co by jednocześnie tłumaczyło kontakty być może z lordem Halifaxem i jednocześnie tłumaczyło by po co poleciał tam Rudolf Hess bo z bombonierką pewnie nie poleciał na imieniny, tylko konkretną propozycją dla Anglii a to nie było na pewno tylko zawieszenie broni, czyli być może tym o czym pisze fox. Hitler te plany miał już wcześniej i pozwolił zwiać Angolom z Dunkierki. Być moze chodziło o pierwocinę EU, która nomen omen powstała i tak po wojnie również przy udziale Retingera. Być może ulegam tutaj pewnej sugestii ale z drugiej strony tak na logikę musieli być do licha i inni Niemcy niż Hitler i inni Angole niż Churchill i inni Polacy jak Sikorski którzy przewidywali że przegrana Niemiec skończy się o wiele gorzej niż gdyby wygrali Niemcy i MUSIAŁY BYĆ PRÓBY PRZEDSIĘWZIĘĆ zmiany biegu historii. Bo wojna zaczęła być coraz bardziej cywilizacyjna niż terytorialna. Niemniej z drugiej strony lobby amerykańskie (czyli tak naprawdę kto? kto wspierał rewolucję październikową?) musiało też marzyć o przebudowie Europy i trzeba mieć świadomość że to Amerykanie ostatecznie pozwolili Europie się zeszmacić w taki sposób (Hopkins?). I tutaj koło się zamyka. Ja podejrzewam że za 100 lat, okaże się że jednak Niemcy wygrały tę wojnę. Bez tej pożogi 39-45, wycięciu elit i zmianie trwałych stosunków społecznych nie było by dziś ani UE, ani silnych USA ani silnej Rosji. Efektem niejako ubocznym wojny było też stworzenie globalnego i totalnego przemysłu na potrzeby armii (chociażby żywność, ubiór, buty, logistyka, sprzęt) i gdy armie rozpuszczono do domów to przemysł pozostał w tej skali i również się zdemilitaryzował i skutecznie wyparł lokalne stosunki ekonomiczne bo na czas wojny miał monopol i chyba nie dał się tego już pozbawić. Pytanie czy to postęp? Patrząc co się dzieje jeszcze nigdy tak dużo tak głupich ludzi co nic nie potrafią zrobić pożytecznego nie było na Ziemi.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jedna mała uwaga:
  prof. Jerzy MARYNIAK

  OdpowiedzUsuń
 6. Wybitny paranoiczny schizofrenik dr. Baliszewski ujawnił, że zamach na Gibraltarze został dokonany przez reptilian. Pytam się, czemu autor bloga to zataił w swym tekście? Czyżby on też należał do kosmicznej rasy jaszczurów? Ha!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To byłoby zbyt proste.

   Usuń
  2. Ale ci ubole przewidywalni...

   Usuń
  3. @ Anonimowy

   Profesorze Nałęcz, darowałby sobie Pan takie wstawki...

   Dersu Uzała

   Usuń
  4. K..., a ty znowu wyjeżdżasz z tymi reptilianami i paranoją - albo jesteś tępym automatem albo to tobie jaszczury wyżarły mózg.

   Usuń
 7. Dla mnie tropem (który się pomija) jest koincydencja czasowa zamachu w Gibraltarze i "przypadkowego" aresztowania "Grota". Tak się składa, że stworzona przez Ludwika Kalsteina siatka wywiadowcza "H" wygląda dość dziwnie i istnieją poszlaki, że jeszcze przed aresztowaniem Kalksteina przez gestapo działała na rzecz sowietów. Członkiem tej siatki był Eugeniusz Sikorski, który wskazał Niemcom "Grota". Sami Niemcy, a konkretnie gestapowcy rozpracowujący AK byli tym aresztowaniem zaskoczeni i zdezorientowani (dla nich nie miało sensu, skoro mieli w KG AK świetnie ulokowanego agenta - Kalksteina właśnie). Jak pisał Tomasz Szarota, gestapo przez kilka dni zastanawiało się co zrobić z "Grotem".
  Sikorski był jedynym człowiekiem z siatki Kalksteina, który za zdradę poniósł śmierć. Kaczorowską uratowała ciąża, a Kalkstein był poza zasięgiem. Mimo, że w mundurze SS tłumił Powstanie Warszawskie, po wojnie dostał niski wyrok od sądu PRL (podobnie jak Kaczorowska), ale co ciekawe, już w 1945 roku oboje podjęli współpracę z NKWD. Potem przekazano ich UBP. W więzieniu byli donosicielami.
  W 1956 roku oboje zostali zrehabilitowani na fali odwilży i wypuszczeni z więzienia. Kaczorowska w 1965 roku mimo takiej przeszłości wyjechała do Paryża pracować w Ośrodku Kultury Polskiej (jak wiadomo była to przykrywka wywiadu). I tam zaginęła w niewyjaśnionych okolicznościach.
  Kalkstein zmienił nazwisko i był wziętym dziennikarzem prasy partyjnej oraz scenarzystą (serial "Czarne chmury" opowiadający o jego prapradziadku jest jego dziełem).

  Wygląda więc na to, że wsypanie "Grota" było dziełem sowietów. Co na tym zyskiwali? Rowecki był jednym z tuzów ówczesnej myśli wojskowej, powiązanym z wywiadem i kontrwywiadem II RP. Oficerem liniowym z doświadczeniem konspiracyjnym, taktycznym i operacyjnym, znającym języki autorem kilkuset publikacji teoretycznych dotyczących wojskowości, w tym pierwszego w dziejach i wówczas będącego lekturą w każdej szkole wojskowej książki o walkach w mieście.
  Z logiki polskiego systemu następstwa dowodzenia wynikało, że zastąpi go Tadeusz Komorowski, fatalny konspirator (wpadł po bodaj dwóch miesiącach od objęcia dowództwa okręgu krakowskiego), nigdy w zasadzie nie dowodzący (był zastępcą dowódcy pułku w 1939 roku) instruktor jazdy konnej. Jednym słowem osoba dość mierna. Sikorski wcisnął go Roweckiemu jako superwajzora.

  A więc tuż przed wkroczeniem na ziemie polskie sowieci w Kraju zastąpili człowieka wielkiego formatu człowiekiem miernym. Uzyskując tym samym przewagę już na starcie na szczeblu dowodzenia.

  Cztery dni później mamy Gibraltar. Czemu? Moim zdaniem nie chodziło o to, czy Sikorski jest uległy, czy nie. Chodziło o wprowadzenie zamieszania w polskich sprawach. Sikorski jaki był, taki był, ale przez to, że skupił w swych rękach kluczowe nici polityki polskiej, prowadził politykę w miarę spójną i konsekwentną. Jego usunięcie spowodowało od razu zamieszanie, walkę frakcyjną i rozbicie centrum kierowniczego. Odtąd mamy z jednej strony środowisko związane z Mikołajczykiem, z drugiej ekipę Sosnkowskiego, z trzeciej Andersa, z czwartej Raczkiewicza. W efekcie znane sprzeczne instrukcje dotyczące choćby wybuchu Powstania w Warszawie.

  I znowu jest to woda na młyn wyłącznie sowietów. Brytole nic na tym nie zyskiwali.

  W dniach 30 czerwca-4 lipca 1943 roku dostaliśmy strzał między oczy, który nas na kilka miesięcy oszołomił. Czas wystarczający, żeby działania podejmowane w odpowiedzi na wejście sowietów w granice RP były chaotyczne, niespójne i niekonsekwentne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No nie, w przypadku Gibraltaru przedstawiłem poważne poszlaki na polsko-brytyjsko-niemiecką akcję. Mógłbyś się odnieść do tych ustaleń. Nie sądzę, by Sowieci odpowiadali za Gibraltar. Pytanie brzmi: kto był rozgrywającym po stronie polskiej.

   Usuń
  2. Przeczytaj uważnie, co cytujesz z Baliszewskiego. Brytole w zabójstwie Sikorskiego nie mieli żadnego interesu. W mataczeniu potem i ściemnianiu, owszem, ale w samym zabójstwie nie. Bo co zyskiwali?

   A dodaj, że w tym samym czasie na Gibraltarze był obecny Kim Philby. Sowieci zyskiwali na tym bardzo dużo. Przejście Polaków na stronę niemiecką byłoby dla nich darem nieba, bo uwiarygadniałoby ich retorykę o "polskich faszystach" i dawało całkowicie wolną rękę w stosunku do AK. Całą wojnę sowieci usiłowali w Polsce powtórzyć scenariusz jugosłowiański i zepchnąć AK do roli ustaszy.

   Usuń
  3. Niemców bym wyłączył. Teoretycznie mają motyw - zastąpienia Sikorskiego stronnictwem proniemieckim - ale zakładając ze mieli możliwości nie lepiej by je było wykorzystać do wykończenia np Churchilla?.
   Polacy mieli motyw ale powątpiewam w możliwości zatem byli narzędziami
   Sowieckimi lub Angielskimi, albo jednych i drugich współdziałających.
   Przedstawiony motyw Sowiecki jest do przyjęcia, jaki motyw mieli Anglicy?
   I fakt - Sikorskiego należny rozpatrywać z Grotem, nie wierzę w przypadki.

   Usuń
  4. Wykończenie Churchilla vs. przejęcie milionowej armii? Z czego połowa na froncie wschodnim?
   Jednak ta druga opcja jest bardziej kusząca.

   Usuń
 8. Wykończenie Churchila, dogadanie się z proniemiecką pokojowa frakcją w UK i wyłączenie jej z wojny vs ewentualne 100.000 tys PSZ na Zachodzie - bo na tych na wschodzie żadnego wpływu nie ma - Polemizowałbym bym z tym co jest bardziej kuszące.

  OdpowiedzUsuń
 9. tu mówio że ZSRS

  http://konflikty.wp.pl/kat,1020223,title,Nowe-ustalenia-ws-katastrofy-gibraltarskiej-ZSRR-stoi-za-smiercia-gen-Sikorskiego,wid,15789259,wiadomosc.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tadeusz Kisielewski jest niestety mało wiarygodny...

   Usuń
  2. I wciąż czekam na ocenę tej wersji:

   http://foxmulder2.blogspot.com/2013/07/4-lipca-na-gibraltarze-to-nie-wpis-z.html

   Usuń
 10. a gdzie sa Zydzi.....i Judeopolonia...(...)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ...i podwojni agenci , czy potrojni M16

   Usuń
 11. Unfortunately it was Polish Political Sabotage sadly.....Who you ask lets say ham radio with a certain minister in england instructs (Polish) a member of the PPS who have no power, however for some unknown reason its decided to elminate Sikorski right now why we will never know. How they know of a KOP officer who escaped going to Katyn and has extreme skill in intelligence that can get get close to him who uses a fake name ....getting interesting?
  It was infact the PPS crude way to try to control and uncontrollable situation.... the result unfortunately was misguided attempt to silence Sikorski. By the way no one physically hurt Sikorski it was what they did.
  You have to wonder what I know!

  OdpowiedzUsuń