poniedziałek, 7 stycznia 2013

John Brennan - nowy szef CIAJohn Brennan doradca Obamy ds. terroryzmu został mianowany nowym szefem CIA. Wybrano więc weterana Agencji, byłego szefa rezydentury w Rijadzie (w 1996 r., czyli w roku ataków na koszary Khobar), jednego z autorów operacji zlikwidowania Osamy bin Ladena, człowieka, który mówi płynnie po arabsku (co wśród pracowników CIA jest bardzo rzadkie). Nominację tę można potraktować jako powrót do normy w Agencji - obsadzania jej kierownictwa insiderami uważanymi za "apolitycznych" cywilów, po epizodzie z dwoma generałami (z czego drugi został odstrzelony w ramach Nocy Długich Noży). Należy jednak patrzeć na nią w powiązaniu z nominacją nowego sekretarza obrony - konserwatywnego republikanina, weterana Wietnamu, senatora Chucka Hagela. Hagel jest szefem Prezydenckiej Rady ds. Wywiadu, ale znany jest przede wszystkim z ostrych słów wymierzonych w Izrael oraz jego lobby. To człowiek autentycznie nienawidzący izraelskich polityków i wraz z Barackiem Husejnem Obamą, arabistą Brennanem oraz zlewaczałym milionerem Kerrym może realizować obamowski projekt Nowego Bliskiego Wschodu podzielonego między Bractwo Muzułmańskie oraz Iran.

Ps. Nie zapominajmy, że od 2005 r. szef CIA nie jest już najważniejszą osobą w amerykańskim establiszmencie wywiadowczym. Jest nim Dyrektor Narodowego Wywiadu - obecnie gen. James Clapper.  Bush Jr. za swojej kadencji wzmocnił wojskowe tajne służby kosztem CIA. Z wyjątkiem pierwszego DNI - Johna Negroponte oraz Davida Gomperta - pełniącego tę funkcję jako p.o. - Dyrektorami Narodowego Wywiadu zostawali i za Busha i za Obamy wojskowi.

4 komentarze:

 1. http://niezalezna.pl/36912-przyszly-szef-pentagonu-przychylny-polsce

  - wygląda mi to ze strony ''niezależnej'' na robienie dobrej miny do złej gry i żałosne pocieszanie się, przypomina wtopę jaką zaliczył kiedyś ks. Zaleski zachwycając się ''polskimi korzeniami'' tego postkomunistycznego bandyty Janukowycza.

  Z nieco innej bajki choć w temacie :

  http://www.fronda.pl/a/syryjska-zakonnica-rebelianci-zajmuja-sie-bardziej-swieta-wojna-niz-walka-z-rezimem-obcinaja-chrzescijanom-glowy-i-rzucaja-na-pozarcie-psom,25190.html

  - za Adamskiego to byłoby nie do pomyślenia... choć w sumie i tak nie wyłamuje się z ''linii generalnej'' Frondy : i tak i tak muzułmanie źli [ z czego nie wynika rzecz jasna bym chciał aby pisali, że cacy ]. Miło jednak iż judeochrześcijański portal przypomniał sobie, że i tam są jacyś katolicy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Do takich newsów mam dystans. Za dobrze wiem, jak się robi wojnę propagandową.

  OdpowiedzUsuń
 3. Coś o Hagelu.
  http://rebelya.pl/forum/watek/60170/?page=1#post-1825089

  OdpowiedzUsuń
 4. Wpisz w youtube:
  "HBO History Makers with Chuck Hagel "
  ciekawy wywiad z naszym rodakiem,
  z takimi ludźmi pozytywniej patrzę na 2013 rok.

  OdpowiedzUsuń