poniedziałek, 8 sierpnia 2011

Rafał Pankowski zestawia mnie z Gowinem w "Polityce"Znany (anty)nazista Rafał Pankowski (na zdjęciu pierwszy z lewej, wykonuje "pozdrowienie hiszpańskich antyfaszystów") w megakwaśnym  wywiadzie przeprowadzonym dla "Polityki" przez Jasia Fasolę Żakowskiego wymienia moją skromną osobę jednym tchem obok Jarosława Gowina, Janusza Korwin-Mikkego oraz portalu nacjonalista.pl. Sugeruje tam też, że na mojego bloga wchodzą setki tysięcy ludzi. Poniżej rzeczony fragment. Pankowskiemu dziekuję za reklamę a osobom wierzącym sugeruje, żeby się modlili, by Bóg przywrócił Pankowskiemu zdrowie psychiczne.


Po zamachu w Oslo na portalu „Rzeczpospolitej” pokazała się rozmowa wideo z Jarosławem Gowinem, w której powtarzał on tezy podobne do manifestu Breivika. Wszystkiemu winna jest polityczna poprawność, bezideowość, wielokulturowość. W Europie powinno się rodzić więcej Europejczyków, islam nas zalewa, to są barbarzyńcy… Dziennikarka była zaskoczona. Zwróciła uwagę na zbieżność z manifestem. Gowin się nie speszył i powtórzył to samo. Nawet to, co stało się w Oslo, nie przekonało go, że osoba tego politycznego formatu powinna ostrożniej formułować myśli.

Pana zdaniem to może być tak groźne jak zadomowienie się na przełomie XIX i XX w. w głównym nurcie europejskiej polityki radykalnych nacjonalistycznych i klasowych poglądów, z których potem wyrósł komunizm i faszyzm?

Trochę się boję takich analogii. Ale wrogość i przemoc jest wpisana w ideologię tego nurtu prawicy. To jest ideologia toksyczna, niosąca totalitarny potencjał. Co nie znaczy, że politycy tacy jak Jarosław Gowin będą w Polsce budowali system totalitarny. Ale przecierają drogę poglądom, które mogą być groźne, nawet kiedy pozostają w zdecydowanej mniejszości. Bo tworzą szeroką podstawę tej 
odwróconej góry lodowej, której czubkiem są tacy ludzie jak Breivik.

Jak ta góra lodowa wygląda?

To jest dość rozległa ponadnarodowa sieć o luźnych powiązaniach i różnorodnej strukturze. Na wierzchu widać ksenofobiczne partie oficjalnie funkcjonujące dziś w niemal każdym kraju Europy. Dalej jest – też widoczna – blogosfera. Tysiące, czasem bardzo radykalnych, prawicowych blogów i fora internetowe odwiedzane przez miliony ludzi. Zamach w Oslo był tam często przyjmowany przynajmniej z satysfakcją.
W Polsce też istnieją takie antyislamskie, rasistowskie i antysemickie blogi i portale, np. nacjonalista.pl. Wchodzą na nie setki tysięcy ludzi. Na blogu Foxmulder była opinia, że do metod Breivika można mieć zastrzeżenia, ale poglądy miał całkiem normalne. A Janusz KorwinMikke wpis na swoim oficjalnym blogu zatytułował „Pierwsze strzały w samoobronie”. Do samoobrony według niego każdy oczywiście ma prawo.
  

3 komentarze:

  1. Fox o Pankowskim wiedzą tylko jego kumple co handluja czesciami od rowerów oraz niespelnione kobiety które usprawiedliwiaja brak powodzenia feminizmem oraz Jaś Fasola zastanów sie czy nie robisz mu niepotrzebnej reklamy:)

    OdpowiedzUsuń
  2. On mi robi reklame, to i ja mu robie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Pankowski najwyraźniej nie może przeboleć, że Fox nie trafił do "sanatorium" na "reedukacje".

    OdpowiedzUsuń