środa, 25 stycznia 2012

Iran: celowo dziurawe sankcje, negocjacje i prowokacje


Sankcje przeciwko Iranowi są dziwnie dziurawe. Choć różne media tworzą apokaliptyczne scenariusze odcięcia świata od irańskiej ropy po wprowadzeniu unijnego embarga, nie wielu ludzi zwraca uwagę, że to embargo zacznie obowiązywać dopiero w lipcu. Jego warunki są bardzo łatwe do obejścia - nie skłonią one do niczego irańskich władz, które mają ogromne doświadczenie w omijaniu takich dziurawych "kordonów sanitarnych". Miękkość wobec Iranu wykazują również USA - np. objęły sankcjami zaledwie trzeci pod względem wielkości bank Iranu (wyobraźcie sobie jaka to musi być potęga finansowa :), zamiast banku centralnego, jak wcześniej groziły. Te sankcje już są zresztą omijane - Indie będą płacić Iranowi za ropę bezpośrednio złotem, zamiast dolarami (co się dziwnym trafem wpisuje w chińską strategię podkopywania pozycji dolara jako światowej waluty rezerwowej). Wygląda więc na to, że administracja Obamy chce sobie dać kilka miesięcy na negocjacje z Iranem. Niebezpieczeństwo polega na tym, że Iran odczyta to jako dowód słabości USA i zrobi coś głupiego. Właściwie to Irańczycy już zachowują się prowokacyjnie - np. próbując dokonać zamachów na dużą skalę w Tajlandii i Azerbejdżanie.

3 komentarze:

 1. Moim zdaniem płacenie za ropę złotem to brednie wyssane z palca, dziwnym trafem powtarzane przez pewne nacechowane media, insynuacja. Dlaczego? Bo się nie da. Ropy jest za dużo, złota za mało.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Marcin, nawet jesli ta informacja ( złoto za ropę) jest celową dezinformacją to nie masz racji pisząc, ze ropy jest za dużo, a złota za mało więc ma się to "nie dac". otóż prawo podaży i popytu spowoduje, ze dobro rzadsze będzie miało większą wartośc. prosty mechanizm. gdybyś napisał, że się "nie da" bo gorszy pieniądz wypiera lepszy albo, że złoto to "anachronizm" to byłaby zupelnie inna rozmowa. ale napisałeś jak napisałeś i to jest nieprawda.

   njusacz

   Usuń
  2. Chyba jednak jest inaczej. Ilość złota w obiegu ciągle wzrasta wraz wydobyciem, a wydobyta ropa jest zużywana na bieżąco i znika.

   Usuń