sobota, 12 września 2015

Dlaczego Rosja wysłała wojska do Syrii

Ilustracja muzyczna: Umineko Ending

Czy zadawaliście sobie pytanie: po co właściwie Putin wysłał wojska do Syrii?





Pierwsza odpowiedź jaka się narzuca to: Rosja chce uratować Assada. Syryjski dyktator kontroluje obecnie jakieś 25 proc. powierzchni kraju a jego armia została mocno wykrwawiona. ISIS wymknęła mu się już dawno spod kontroli, odebrała ostatnie pola naftowe, strategiczne bazy lotnicze i nawet dokonała rajdu na Damaszek. Sytuacja Assada jest więc fatalna i bez międzynarodowej pomocy nie utrzyma się w Damaszku a o odbiciu reszty kraju może jedynie sobie pomarzyć.

Ale to wciąż nie daje odpowiedzi na pytanie CZEMU Rosja chce mu pomagać. Dlaczego przerzuca siły specjalne z Donbasu do Syrii? Odkąd rozpoczęła syryjską interwencję donbaski front wyraźnie ucichł i coraz częściej słychać, że dwie republiki chujłowe zostaną pozostawione w składzie Ukrainy i przekazane ludziom Achmetowa. Do Sewastopola już przybywają martwi rosyjscy desantowcy w ocynkowanych trumnach.  Mówiło się, że ofensywa na Ukrainie została wstrzymana z powodu kłopotów z płynnością finansową. Rosja pogrąża się w kryzysie. Czemu więc marnuje pieniądze organizując wsparcie dla jakiegoś przegranego dyktatora z biednego państewka na Bliskim Wschodzie? Nie wspierała przecież w ten sposób Kaddafiego, a przecież libijski "katechon" mógł ją nagrodzić za to o wiele hojniej niż Assad.



Interwencja rosyjska w Syrii jest tym bardziej zagadkowa, że siły w nią zaangażowane nie wystarczą, by Assad z powrotem mógł opanować kraj. Co może zdziałać 6 Migów 31 w sytuacji, gdy zachodnie bombardowania Państwa Islamskiego dokonywane o wiele większymi siłami nie przynoszą wyników? W jaki sposób Assadowi mogłaby pomóc obecność okrętu podwodnego z głowicami nuklearnymi na pokładzie? Być może Rosja liczy na to, że wspólnie z Iranem (i dzięki dostawom egipskiej broni dla Assada) uda się jej opanować sytuację w Syrii. Iran rzeczywiście wysłał swoje wojska do Syrii, ale przecież nieoficjalnie były one tam obecne już wcześniej. W syryjskiej zawierusze miało nawet jakoby rzekomo zginąć 22 irańskich generałów, ale nie zahamowało to ekspansji Państwa Islamskiego ani Frontu Al-Nousra. Hezbollah się wykrwawił, przewiezione przez Irańczyków do Syrii szyickie milicje z Afganistanu i Pakistanu jedynie się zbłaźniły. Poza tym czy Rosję wspólnie z Iranem stać na utrzymywanie w Syrii armii okupacyjnej, która walczyłaby z sunnicką partyzantką? Doświadczenia amerykańskie z Iraku wskazują, że to bardzo kosztowna impreza. Ewentualne zyski - w postaci baz w Tartus i Latakii są niewspółmierne do kosztów. 

Może więc Putinowi chodzi o to, by spadło z niego odium agresora na Ukrainie i by mógł się porozumieć z Zachodem bazując na walce przeciwko Państwu Islamskiemu? To miałoby sens, gdyby maksymalnie nagłośnił propagandowo syryjską interwencję. Tymczasem on się jej wypiera. Oficjalnie nie ma żadnych rosyjskich żołnierzy w Syrii. To tylko turyści. Poza tym Amerykanie odnoszą się z wrogością do działań Putina w Syrii. Zakazali Grecji i Bułgarii przepuszczać rosyjskie samoloty wojskowe zmierzające na Bliski Wschód. Muszą one nadrabiać drogi poprzez Iran oraz Irak. A to powiększa koszty. W interesie USA nie jest przecież, by Rosja walczyla z Państwem Islamskim. Jej pomoc jest niepotrzebna. Funkcjonowanie Państwa Islamskiego jest zaś w pewnym sensie potrzebne dla kilku regionalnych potęg. 

(Ciekawostka: Wojnę Państwu Islamskiemu wypowiedział przywódca al-Kaidy Ajman al-Zawahiri.)



O co więc chodzi? Obecność atomowego okrętu podwodnego i wyrzutni rakiet przeciwlotniczych w żaden sposób nie zaszkodzi Państwu Islamskiemu. Może być jednak straszakiem przeciwko zachodniej interwencji ukierunkowanej na obalenie Assada. Zakończenie wojny domowej w Syrii będzie wymagało usunięcia syryjskiego dyktatora i zastąpienia go "rządem zgody narodowej". Dyktator może jednak nie chcieć ustąpić z własnej woli. Rosja broni go teraz przed Zachodem, gdyby USA, Wielka Brytania i Francja wpadły na pomysł chirurgicznego bombardowania Damaszku. Niewykluczone też, że rosyjskie siły specjalne MAJĄ PRZEPROWADZIĆ EWAKUACJĘ REŻIMU na nadmorskie, alawickie tereny. Powstałoby tam wasalne wobec Rosji i Iranu państewko rządzone przez Assada. 

Pytanie ciągle jednak brzmi: DLACZEGO Rosja chce ratować Assada? 



Odpowiedź leży zapewne w aktach syryjskiego wywiadu wojskowego. ZSRR a później Rosja to bliski sojusznik Syrii od lat '60-tych. W dokumentach zgromadzonych przez syryjskie MON i MSW z pewnością jest bardzo wiele smakowitych informacji dotyczących roli Moskwy w podsycaniu bliskowschodnich wojen, sponsorowaniu terroryzmu, handlu narkotykami, bronią oraz obrotem WMD. Rosja zrobi wszystko, by te informacje nie wyszły na jaw. I z tego właśnie powodu tak desperacko broni Assada. A różni duponarodowcy łudzą się, że chodzi jej tylko o obronę chrześcijan...

***

To co tutaj piszę przenika do mainstreamu. Gorąco polecam mój artykuł o OSS i zamachu na generała Pattona w dzisiejszym "Plusie Minusie"


37 komentarzy:

 1. Co może zdziałać 6 Migów 31 w sytuacji, gdy zachodnie bombardowania Państwa Islamskiego dokonywane o wiele większymi siłami nie przynoszą wyników?

  Nie rozśmieszaj mnie Foxie, obaj doskonale wiemy że regularne zachodnie bombardowania Kurdów faktycznie nie przynoszą wyników w kwestii państwa islamskiego. To dość logiczne zresztą, nie sądzisz?

  ISIS nie ma żadnego lotnictwa i nieistniejącą w porywach do żałośnie słabej obronę p-lot. A biorąc pod uwagę ich umiejętności, wyszkolenie oraz wiedzę techniczną to szczytem możliwości obronnych i tak jest chyba "szczelina przeciwlotnicza" (wiesz, ustawia się 50 bojowników w równej linii i każe im strzelać pod kątem 45 stopni nad ziemią :)

  Bombardowania z powietrza to bardzo skuteczny sposób na wytłuczenie ISIS wszędzie poza obrębem miast w ciągu dosłownie paru tygodni. Przy współczesnej technice i jakże sprzyjającej geografii Syrii pewnie nawet krótszy okres by wystarczył. Spójrz zresztą na drugą pustynną burzę, moszna? Moszna.

  Pytanie zatem dlaczego zachodnie bombardowania tego prostego celu nie osiągnęły?

  6 Migów 31 nie odmieni tej wojny ale na poziomie taktycznym oznacza bardzo dużo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "6 Migów 31" - Mig31 to myśliwiec przechwytujący.

   https://pl.wikipedia.org/wiki/MiG-31

   Co będzie przechwytywał w Syrii? Latające kozy?

   Usuń
  2. Naloty Kurdów rozpoczęła Turcja - stosunkowo niedawno. Natomiast USA i partnerzy nalatywali cele ISIS już dawno..guzik dało.

   Woja z ISIS to wojna "asymetryczna"(jak z każdą "partyzantką") więc przestań gościu głupoty pisać o konwencjonalnych nalotach bo one nic dać nie mogą.

   Magik

   Usuń
 2. Ciekawie dzieje się w Syrii. Po pierwsze PI ma jakieś lotnictwo (z przejętych baz lotniczych) - zresztą nawet rosyjscy aktywiści na Ukrainie mieli jakieś (z przejętego sprzętu+dostaw od "patrona"). Po drugie koalicja celowo oszczędza bojowników, bo ma w tym swój interes (obalenie Al-Dyktatora). Ale co z chemikaliami których to dyktator miał jeden z największych na świecie (największy na Bliskim Wschodzie przynajmniej) zapas?
  Raczej nie wszystkie przejęli ci z "Państwa sekciarskiego", więc pytanie brzmi kto je ma i czy je użyje? Oczywiście od czasu do czasu jedna i druga strona używa tej chemii, ale mam na myśli masowe zastosowanie, w końcu jeśli jest okręt atomowy jako straszak, to użycie tych gazów do wygrania wojny/lub odebrania terenów czy choćby utrzymanie tego co ma. Jeśli Syria rozpadnie się formalnie i powstanie to pro-rosyjskie-irańskie państwo nad morzem, to Rosja utrzyma swą nadmorską bazę i pewnie stworzy dodatkowo lotniczą - acz złoża ropy/i gazy raczej stracą.
  Zastanawia mnie jednak czemu Rosja nie chce wstąpić do OPEC (choć miała już 2 razy taką propozycję), w końcu posiada gigantyczne złoża ropy i gazu, i miałaby większy wpływ na zwiększanie ich cen? Co ciekawe do OPEC nie należy Syria (która należy jednak do bliźniaczej arabskiej organizacji OAPEC), ale za to należy Wenezuela czy Ekwador.
  Odkrywca

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A i jeszcze zapomniałbym, że prezydent Syrii zapowiedział po zakończeniu wojny domowej, rozpoczęcie (jako kary za wspieranie opozycjonistów) wojny z Izraelem, co jest pod względem syryjskiego potencjału militarnego bardzo marnym pomysłem - chyba, że dostanie dużo sprzętu w tym w miarę nowoczesnego i ma duże ukryte zapasy C. oraz użyje (tych co jeszcze ma) anty-izraelskich bojowników. Jednak nawet w tym przypadku siła Syrii+szyickich radykałów jest dużo mniejsza niż przed rozpoczęciem konfliktu w tym kraju , więc atak na Izrael byłby raczej samobójstwem dla Syrii i jego władzy. Z drugiej strony po użyciu masowo gazu i innych metod nie-konwencjonalnych Izrael też nie byłby w najlepszej sytuacji. Jednak na taki wypadek swego czasu Izrael wyposażył swoich obywateli w maski przeciwgazowe, więc raczej bardziej to Syria by ucierpiała na tym.
   Odkrywca

   Usuń
 3. Mig-31 to myśliwiec przechwytujący a nie żaden nowoczesny wielozadaniowiec więc jedyną zaletę tam będzie miał w zasięgu i radarze a nie walce, tym bardziej zwalczaniu celów naziemnych. Może też konwojować bombowce czy naruszać granice.

  Co do reszty, nie wiem nawet o czym piszesz, pewnie o spisku, by nie zrobić krzywdy islamistom a krzywdzeniu dzielnych Kurdów.

  Bombardowania są skuteczne ale nie idą pełną parą, pozwalają za to niszczyć wytypowane cele bez ogłaszania krucjaty, tak jak drony czy siły specjalne. Obawiam się jednak, że bojownicy nie czekają na 'wytłuczenie ISIS wszędzie poza obrębem miast w ciągu dosłownie paru tygodni' i nie jest to sposób na pokonanie ani stworzenie lepszego układu sił na całym BW, do czego zresztą nie palą się lokalne potęgi (a może właśnie i dlatego się nie palą, bo wzrosła ich rola). Pustynne burze czy wyśmiewanie IS mało tu mają do rzeczy do czasu, gdy dowolne bandy mogą kontrolować teren.

  Ale dobrze wiedzieć, że to takie proste. Kilka samolotów przeciw chłopom z kałachami na pustyni- i koniec IS.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ciekawostka z bulwarówki

   ''THE defeat of IS in Iraq is inevitable, says a senior British officer — after nearly half its fighters were wiped out.

   The murderous regime’s estimated strength has shrunk from 18,000 to 10,000 and it has been forced to surrender a quarter of its captured territory.

   I.S. fanatics are being hammered by air strikes and beginning to lose running battles with Kurdish fighters trained by British special forces.

   One British colonel involved in training said there was a public perception that IS could not be defeated — while actually the opposite was true.''

   http://www.thesun.co.uk/sol/homepage/news/6645429/IS-forces-in-Iraq-are-facing-defeat.html

   dokładam, bo są i opinie o słabości IS.
   Oczywiście w takiej Brytanii to czas debaty, czy angażować większe siły, więc nie wszystkie artykuły muszą być bezinteresowne.

   A tu ciekawostka, jak to niby hezbollachy wyłapały kretów CIA w 2011:
   https://zaufanatrzeciastrona.pl/post/jak-lenistwo-pizza-i-telefony-zniszczyly-siatke-szpiegowska-cia-w-libanie/

   Usuń
 4. No cóż pozostała muzyka:
  https://www.youtube.com/watch?v=Uds7g3M-4lQ

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tłumaczenie i translacja do romaji
   https://www.youtube.com/watch?v=BZdmWbxNstk

   Usuń
 5. Co do Państwa Islamskiego - nie zapominajcie, że jedną z podstaw PI jest to, że ma realne, szczere poparcie ze strony sunnitów. To jest zresztą jeden z obecnych paradoksów:

  - sunnici mordują alawitów, jazydów, chrześcijan w Państwie Islamskim i Syrii,
  - ci sami sunnici (lub ich bracia/kuzyni) zasuwają do Europy jako "uchodźcy wojenni" po wygodne życie i socjał

  p.s.

  "Na granicy bułgarsko-macedońskiej zatrzymano pięciu mężczyzn, w wieku od 20 do 24 lat, u których w telefonach znaleziono nagrania pokazujące ścinanie głów oraz inne materiały propagandowe Państwa Islamskiego. Mężczyźni próbowali przekroczyć granicę udając uchodźców. Według bułgarskiej stacji Nova TV, zatrzymani dżihadyści próbowali przekupić pracownika straży celnej „plikiem dolarów”. Sprawę przejęła Bułgarska Agencja Obrony Narodowej, co pokazuje, jak poważnie władze traktują zagrożenie."

  p.p.s.

  Fox, co sądzisz obecnie o PiSie? po ich konferencji programowej chce mi się płakać na widok takiej ilości socjalizmu :) Może powinni zmienić nazwę na Prawo i Socjalizm?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oni się nigdy nie nauczą..."plik" dolarów do kieszeni nachodźców "do lasu"
   Pike "przewidział" wojnę Islamu z Chrześcijaństwem w Islamie są Sunnici i Szyici w proporcji 85 do 15
   Taka Islamska demokracja :) dominująca ilościowo grupa chce doprowadzić do "asymilacji" mniejszości.
   Dlatego się między sobą wyżynają choć na zachodnią logikę nie powinni.
   Ostatnim krajem z większością Szyicką na BW jest nikt inny tylko Iran. Zaczyna świtać dlaczego USA kumpel Izraela i AS tak bardzo chciał spacyfikować Iran?
   Gdy Iran padnie pod sunnickim zalewem (a Ququran to przepowiada) świat islamski będzie zjednoczony jedną wiarą i jednocześnie zaprawiony w kilkudziesięcioletniej walce z niewiernymi.
   A Jurop i stepy Rosji będą stały otworem.
   Dlatego wspierajmy nachodźców zabijmy Asada i znukujmy Iran.
   przecież sami sobie łbów odciąć nie możemy...

   Usuń
  2. ... i przeprowadzimy się do wielkiego (wtedy) Izraela.

   Usuń
  3. Chyba na wizę turystyczną...nielegała jeśli niema dobrej kasy (milion to drobne) wypierd...deportują szybciej niż się nielegał zdąży zorientować.

   Usuń
 6. Ofensywe przeciw IS przeprowadza Iranczycy.Ruscy dadza dwie rzeczy:wsparcie techniczne(zwiad satelitarny,drony,moze oddzialy specjalne)oraz EWENTUALNA ochrone gdy Zachod a szczegolnie Turcja probowal Iranczykow bombardowac(oczywscie przez "przypadek").W koncu anie USA ani Turcja nie jest tak szalona aby sie wystawiac pod ruska obrone przeciwlotnicza(a MIGI 31 nazywany byl w swoim czasie latajaca bateria antyrakietowa Patriot-i po to tam jest:aby ewentualne tureckie bombowce czy rakiey samosterujace zestrzeliwac)

  Piotr34

  OdpowiedzUsuń
 7. ''Wynegocjowawszy regionalny sojusz Arabii Saudyjskiej, Syrii i Turcji przeciw Emiratowi (Państwu) Islamskiemu Rosja musiała nagle porzucić przyjętą strategię wobec zmiany stanowiska Turcji. Ankara właściwie zerwała stosunki z Moskwą i anulowała, bez podania rzeczywistego powodu, kontrakt na gazociąg Turecki Strumień jednocześnie tworząc,z Ukrainą jako partnerem, międzynarodową brygadę islamistów w celu destabilizacji Krymu. Pośpieszyła również z pomocą Emiratowi Islamskiemu walczącemu z Kurdami z PKK i YPG. Podobnie Biały Dom został zmuszony do zmiany strategii po posunięciach generała Johna Allena, który samowolnie zgodził się pomóc prezydentowi Erdoğanowi w stworzeniu "strefy bezpieczeństwa" dla Emiratu Islamskiego w północnej Syrii. W konsekwencji Moskwa i Waszyngton uzgodniły:
  - usunięcie baterii pocisków Patriot stacjonujących w Turcji
  - powołanie wojskowej komisji Rosja-Syria [...]

  Baterie Patriot początkowo niemieckie i holenderskie, obecnie należą do Niemiec i Hiszpanii. Po wycofaniu będą poddane przeglądowi i modernizacji, a następnie zostaną skierowane na Litwę, nad granicę z Rosją. [...] Dostarczono sześć MiGów 31, najlepszych myśliwców przechwytujących na świecie. Zakupione zostały w 2007 ale kontrakt zamrożono, nie z powodu embarga na dostawy broni - nie służą do operacji utrzymywania porządku publicznego, tylko do obrony kraju przeciw atakom Turcji lub Izraela. Państwa te podczas wojny pod różnymi pretekstami wpierały bojowników islamskich kiedy tylko ci napotykali trudności. [...] Jednocześnie po raz pierwszy armia rosyjska dostarczyła obrazy satelitarne Syrii. Ta decyzja oczekiwana od pięciu lat odwraca sytuację militarną. Rzeczywiście, dotąd terroryści islamscy często uciekali armii syryjskiej korzystając z bieżących obrazów satelitarnych NATO. Choć wydaje się, że od pół roku NATO nie udostępnia swoich danych wywiadowczych Państwu Islamskiemu, ale tylko Frontowi Al-Nusra (Al-Kaidzie). [...] Istnieją ograniczenia we współpracy obu państw - Rosja pragnie wykorzenić dżihadystów zanim ją zaatakują, natomiast USA mają nadzieję reaktywować część z nich w innych konfliktach, jak miało to miejsce w Afganistanie, Bośni-Hercegowinie, Czeczenii czy w Kosowie. Pewne grupy Daesz (Państwa-Emiratu Islamskiego) przybyły już do Chersonia na Ukrainie gdzie istnieje od pewnego czasu tzw. "Rząd Krymu na Uchodźstwie". Najwyraźniej wycofanie przez USA baterii Patriot jest z pewnej strony pułapką. Waszyngton z zadowoleniem przyjmie zredukowanie przez Rosję liczby aktywnych terrorystów, ale jednocześnie nie zmartwiłby się gdyby Rosja ugrzęzła w Syrii. Dlatego "rosyjski niedźwiedź" porusza się z niezwykłą ostrożnością.''

  http://www.voltairenet.org/article188583.html

  - ?! Czyli ktoś tu ściemnia w zasadniczej kwestii przyzwolenia ze strony USA na rosyjską interwencję w Syrii, albo Debka na którą powołuje się Fox albo te lewackie z deka ''voltery''...

  OdpowiedzUsuń
 8. Podane przez Was arguments przekonaly mnie do glosowania na Korwina-Mikke. Tylko KORWIN obroni Polske przed islamem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. KURWIN to co najwyżej może obronić swojego zaganiacza przed inwazją starych dup...

   Usuń
  2. no ale przecież wszystko tylko nie PiS. Jak muzułmanie dowiedzą się o 500zł na dziecko, to polskie paszporty zdobędą popularność.

   Usuń
  3. Buachacha!!! - dzięki stary, ubawiłem się dzięki tobie wielce a było mi to potrzebne. Niestety mam dla ciebie przykrą wiadomość, twój fuhrer kolejny raz przyprawił swych wyznawców takich jak ty o potężny ból rzyci :

   "Arabowie tupną nogą, powstanie emirat i będziemy zadowoleni. Zniknie podatek VAT, sprzeczny z Koranem, zniknie podatek CIT, sprzeczny z Koranem...''

   http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/korwin-mikke-arabowie-tupna-noga-i-wprowadza-normalnosc

   - a za Hitlera były niższe podatki'' - ten pajac jest niepoprawny, nie pojmuję kto się jeszcze na jego numery nabiera i traktuje go poważnie [ jeśli to faktycznie ruski agent wszyscy ''atlantyści'' powinni w takim razie piać z zachwytu bowiem kompromitując sprawę swą błazenadą robi dla nich lepszą robotę niż 100 agentów wpływu opłacanych przez CIA razem wziętych ]. Mam nadzieję, że jesteś jeszcze bardzo młodym człowiekiem, w takim razie dorośnij jak najszybciej, inaczej skończysz jak niemagister [ albo Kelthuz... ].

   Usuń
 9. Korwin to zwykły idiota. Głosami kuców wszedł do europarlamentu co było jego szczytowym osiągnięciem. ..finansowym. Z wielką chęcią bym zobaczył jak z niego wylatuje po jakimś nawet dętym skazaniu. Wystarczy pogoglować jakie są podatki w państwach arabskich jak maroko czy Egipt gdzie budżetu nie da się oprzeć na ropie , bo wiadomo że Kuwejt czy Katar to inna inszość.
  Natomiast zgodzę się z wpisem wyżej , że wszelkie darowizny na dzieci + różne mopsy etc to jest początek procesu znanego z zachodniej Europy. Kwota 120 EUR jeszcze zachęca mało ale będzie silny nacisk na jej podwyższanie jak i reszty socjalu , co skończy się dokładnie tym samym co tam czyli ekspansji dzieciorobów głównie obcego chowu. A wystarczyło by wprowadzić odpis podatkowy na dzieci co oczywiście w socjalistycznym mysleniu pisowskim jest nie do pomyślenia. Promocja biedniaków trwa w najlepsze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ...ale o podwyżkę socjalu to ty się nie martw, ZUS i tak ledwo nie pęka w szwach a kraść już nie ma specjalnie z czego bo pukają w dno od spodu i ledwo starcza dla ferajny, chyba nie bierzesz serio przedwyborczych obietnic ? ''Ja wszystko wam wyśpiewam !'' a po wszystkim - taki ch...

   Usuń
 10. O co chodzi? Nie ma potrzeby szukać piątego czy szóstego dna, bo sprawa jest w miare klarowna. O sankcje, o karte przetargową w różnych negocjacjach, o destabilizowanie Europy falą uchodźców, o osłabienie Merkel. Punkt cięzkości się przesuwa i To Syria jest w tej chwili dużo bardziej skutecznym narzędziem w rękach Kremla niż Donieck. I pomyśleć, że wszystko zaczęło się od płaćzącej w studio telewizyjnym zapłakanej nastolatki i kanclerskich emocjach. To prawie jak Miloszewić w Kosowie i to słynne "Was już nikt nie będzie bić" :):):)
  Leśne Licho

  OdpowiedzUsuń
 11. Foxie wróciłem teraz ze Lwowa. Sami Ukraińcy mają już dość i widzą, że władze w Kijowie to zwykli złodzieje, którzy chcą utrzymać się przy władzy. Tiachnybok ma większość aptek we Lwowie. Zachodnia Ukraina chce z Polską trzymać. A o banderze wiedzą tyle co usłyszą od likalnych debili, a o Wołyniu po prostu mało albo nic nie wiedzą. Władze Lwowa za wszelką cenę niszczą polskość Lwowa. Historia opowiadana jest manipulowana warości budynki polskie zamieniaja na europejskie lub lwowskie. Cmentarz łyczakowski w miejscach pochuwku polskich grobów wkładają ukraińskie, niszczą polskie nagrobki.
  Rozmawiałem z dawnym radzieckim generałem, który twierdzi, że południe i wschód jest podzielony 70 % Rosja reszta Ukraina i mówił że w ciągu 6 m-cy chcą obalić żydów z Kijowa
  Sławek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ty to masz dostęp , ja tam z żadnym radzieckim generałem nie miałem do czynienia.
   "budynki polskie zamieniaja na europejskie lub lwowskie" za przeproszeniem ale te budynki są lwowskie i zawsze były.
   To że mają już dość w to można uwierzyć bo każda wojna wyczerpuje a ludzie chcą jesć pić i hasać vel hulać.

   Usuń
  2. To był emerytowany generał jeszcze za sowieckich czasów, ale zmobilizowany i wspierający Ukraińców.
   Nie chodzi o budynki, ale o interpretację, będziesz we Lwowie to przejedz się busem do zwiedzania, weź przewodnika, poczytaj a zrozumiesz.

   Usuń
 12. Zaraz. To w końcu chcą trzymać z Polską czy zajmują się na potęgę rugowaniem resztek polskości z zachodniej Ukrainy?
  istd

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chociaż... jedno drugiego nie wyklucza.
   istd

   Usuń
  2. Z tego co zrozumiałem: zwykli Ukraińcy chcą trzymać z Polską, władze Lwowa są antypolskie.

   Usuń
  3. Tak, oni po prostu mają problem sami z sobą, z historią i Państwem i z tego wynikają te problemy

   Usuń
  4. Prawda jest taka nasza historia jest trudna, teraz jest szansa i nie wiem czy podołamy. Niemcy i Rosja będą robiły wszystko, aby skłócić nas.
   A my musimy więcej czytać, o tym też że wbijaliśmy na pal ich mnichów prawosłąwnych, niedotrzymywaliśmy słowa ws żołdu itp
   https://books.google.pl/books/about/Znaczenie_i_wewne%CC%9Ctrzne_%C5%BCycie_Zaporo%C5%BC.html?id=YIQRAAAAYAAJ&redir_esc=y
   i inne publikacje

   Usuń
 13. Jeszcze nie mogę pozbierać szczęki z podłogi, Pan Prezes mówi jak ''ruski agent''... [ od ok. 8.45 ] :

  https://www.youtube.com/watch?t=718&v=fYcVL_CLxRU

  - cieszy mnie, że Jarosław trzeźwieje co do polityki amerykańskiej bowiem szybciej niż sądziłem spełniają się me życzenia wyrażone w paragrafie 6-ym mojego ostatniego wpisu, niestety radość mąci mi podejrzenie iż ma to związek z polityką frakcji neokoszerwatywnej zapewne poprzez obecną destabilizację Europy sabotującej porozumienie z Iranem i plany ustanowienia nowych porządków na Bliskim Wschodzie administracji obecnego prezydenta. Ale byłyby jaja, gdyby Putin za cichym przyzwoleniem Obamy i Big Zbiga sprzątał dla nich burdel w Syrii kontrując przy tym nadmiernie wybujałe [ dla ''pewnych Amerykanów'' ofkors ] zapędy Izraela i Turcji - gdyby okazało się to prawdą już widzę miny zarówno atlantystów jak i duginistów, oczywiście mowa o tych spośród nich, którzy faktycznie wierzą w głoszone idee a nie opłacanych trolli którym whatever-wsio rawno.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Smuci mnie, że jeszcze nie wyrosłeś z tych ruskich dogmatów. Tak udajesz, a i tak widać, żeś ruski pełną gębą. Xawery

   Usuń
  2. Oj, żebyś się nie zdziwił ''Xawery'' [ co za pedalskie miano skądinąd ] vel Majkel [ jeszcze gorzej - pedofilskie ] ... głąbie. Żal mi takich jak ty, nie stać was na nic więcej jak tego typu wysryw, nędza z bidą umysłową. Na szczęście Pan Prezes was przerasta i jestem pewien, że skrycie pogardza podobnym bydłem, na które jest w dużym stopniu zdany niestety, lemingozą a rebours.

   Usuń
  3. Jarosław może sobie trzeźwieć do woli co do polityki amerykańskiej , ważne jest że wyżej wała nie podskoczy. Takie jest położenie , takie ma karty jakie ma. Albo grasz z niemcami , albo z rosja albo z anglosasami. Przynajmniej na razie , zresztą ten pierwszy element można sobie zasadniczo odpuścić gdyż niemiaszki sami są kondominium , pół suwerennym krajem.

   Usuń
  4. Ruskich można sobie odpuścić tym bardziej. A z Niemcami,czy chcemy czy nie, musimy mieć jakąś sztamę. Nie wspominając o konieczności rozbijania wspólnoty interesów niemiecko-ruskich, najlepiej wpływami USA.

   Osobiście mam dość biadolenia argumentem, jak to ci władcy UE są okupowani. Mają smyczkę ale polega ona na ograniczonym zaufaniu i skrytym kontrolowaniu za to w zamian namaszczono ich na głowę Europy, bidulków jednych.

   Bardziej ciekawi mnie obserwacja Brytoli, mają łeb na karku i są przyczajonym smokiem.

   Usuń