sobota, 4 lipca 2015

Państwo Islamskie i państwa teoretyczne - rola w amerykańskiej strategii

W czasie gdy polskie media zajmują się samobójstwem chłopca w rurkach i reakcją gimbazy na jego zgon, na Synaju doszlo do największej bitwy od czasu wojny Yom Kippur. Egipscy żołnierze, czołgi, śmigłowce i samoloty vs bojownicy Państwa Islamskiego. Egipskie władze donoszą, że na terrorystach z ISIS zdobyto nowoczesną, zapewne świeżo dostarczoną rosyjską broń.   Egipskich socjalistycznych wojskowych trudno podejrzewać o rusofobię, więc pewnie mają powód, by rzucać takie podejrzenia na Kreml.


Ilustracja muzyczna:  Mad Max: Fury Road - OST - Flamethrower Guitar - Junkie XL


Jak już wielokrotnie wspominałem Państwo Islamskie powstało i się rozrasta, bo z różnych i często sprzecznych powodów wspiera je wiele regionalnych sił: postsaddamowska bezpieka, Assad, tureckie tajne służby, sponsorzy z Kataru i Arabii Saudyjskiej, Rosja a nawet BBC.   Ulgowo traktuje ISIS również administracja Obamy. Ot dokonała trochę symbolicznych nalotów, ale zablokowała arabski (!) plan uzbrojenia Kurdów, odmawiając przetransportowania im broni. Pora więc zadać pytanie w co grają USA? Widzę trzy możliwe odpowiedzi:

1) Ameryka wycofuje się z Bliskiego Wschodu i chce zostawić go czterem szachującym się wzajemnie regionalnym potęgom: Iranowi, Arabii Saudyjskiej, Turcji, Izraelowi. Zniszczenie potęgi Iraku wzmocniło Iran. Powstanie Państwa Islamskiego nie pozwalala jednak Iranowi na pełną kontrolę geopolitycznego korytarza idącego poprzez Irak i Syrię do Libanu oraz Morza Śródziemnego.

2) Wspólna walka przeciwko Państwu Islamskiemu ma zbliżyć USA oraz Iran. Bez wspólnego wroga porozumienie strategiczne między Waszyngtonem i Teheranem byłoby o wiele trudniejsze do zawarcia. Porozumienie to pozwoli uniezależnić Azję Środkową od Rosji i Chin. (Oczywiście w Teheranie istnieje silna zideologizowana, apokaliptyczno-szyicka frakcja śniąca o "postamerykańskim świecie". Jeśli ona wygra, porozumienie nie będzie możliwe.)3) Przy okazji działań Państwa Islamskiego robi się czarny PR przeciwko Saudom - na nich zrzucając winę za okrucieństwa popełniane przez Daesh. Tak się akurat składa, że Arabia Saudyjska ma obecnie zbieżne interesy z Izraelem (który jest konsekwentnie osłabiany strategicznie przez Amerykanów). Kuma się też z Pakistanem (kolejny oszukany amerykański sojusznik), który kuma się z Chinami. Obawiam się też, że nie chodzi tu tylko o geopolityczny zwrot.  Amerykanie mogą chcieć dokonać zwykłego skoku na olbrzymie bogactwo jakie zgromadzili Saudowie. To w ich stylu.

***

Jeśli macie przeczytać tylko jeden artykuł dotyczący tego, co naprawdę dzieje się w Grecji - przeczytajcie tekst w dzisiejszym "Plusie Minusie" o Greckim Państwie Teoretycznym. Grecja została zniszczona najpierw przez oligarchów, później przez MFW i Brukselę. Grecy wybrali Syrizę w ramach antyoligarchicznego buntu, który mam nadzieję, że się powiedzie. (Wiem, wiem Syriza ma moskiewskie powiązania. Ale Orban też ma i jest jakoś przez naszą prawicę chwalony. Ja przyjąłem następującą zasadę: piszę jak jest. Gdy Orban i Syriza nadskakują Kremlowi - piszę o tym i potępiam ich za to, gdy Orban i Syriza stawiają opór Berlinowi i MFW - piszę o tym i chwalę ich za to. Poza tym zauważcie, że do rządu Syrizy z sympatią podchodzą Amerykanie. Do redukcji długu Grecji wzywa zarówno oficjalna administracja jak i taki ekonomiczny hitman jak prof. Jeffrey Sachs. Tsipras spotykał się wcześniej w USA ze współpracownikami Sorosa.)

***

Obecny świat przypomina do pewnego stopnia wizję Orwella z "Roku 1984". Oceania (USA), zerwała reset z Rosją (Eurazja)  i mierzy się z Chinami (Wschód Azja). Z jedną istotną różnicą: projekt Eurazja został zablokowany w dwóch miejscach: na Ukrainie (-azja) i w Grecji (Eur-). Grecja to wielka kompromitacja Niemieckiej Europy i początek rozpadu projektu zjednoczenia kontynentu. Kryzys z uchodźcami, napędzający głosy europejskim populistom będzie kolejną klęską Eury-, zwłaszcza że pomiędzy setkami tysięcy uchodźców dotrze do Europy mała armia gotowa zabijać kogo popadnie. Ukraina to natomiast kompromitacja Russkiego Mira i katalizator procesów dezintegracyjnych na obszarze byłego ZSRR.

Baj de łej: Zastanawialiście się czemu, pomimo tego, że minęło 70 lat od zakończenia drugiej wojny światowej, pomimo końca Zimnej Wojny, pomimo wszystkich redukcji wydatków wojskowych i zmian priorytetów, Amerykanie wciąż trzymają swoje wojska w Niemczech, Włoszech i Japonii?

***Do poczytania oczywiście moja powieść: "Vril. Pułkownik Dowbor".  I w wersji papierowej  i jako ebook.

17 komentarzy:

 1. Odpowiedź na Twoje ostatnie pytanie jest - jadąc klasykiem - arcyboleśnie prosta. Gdyby nie amerykańska okupacja Niemiec, Włoch i Japonii, to projekt eurazjatycki szybciej doszedł by do skutku. USA zostałyby wówczas całkowicie oblężone nie tylko przez Eurazję, ale przez całą sieć sojuszy dowodzonych przez oś Moskwa - Pekin.

  OdpowiedzUsuń
 2. Spotkałem się też z arabską opinią, że plan USA polega na podziale arabów po linii religii na coraz mniejsze frakcje, dezintegracje państw arabskich i wyjście z rejonu. Na miejscu zostały by tylko Turcja, Izrael i Iran. Rosja i Chiny nie miałyby z kim odwracać sojuszy (w tym rejonie). W tym scenariuszu SA też się rozpada. Pytanie czy nie jest to za bardzo arabocentryczne?

  Antyetatysta

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie zastanawia kiedy ISIS rozkręci się w Europie. Do tej pory mordy na chrześcijanach, zrzucanie homoseksualistów z dachów czy gwałcenie kobiet nie robiły wrażenie na zniewieściałych pedrylo-socjalistach, więc ciekawi mnie ich reakcja kiedy muzułmańska dzicz zacznie ostrzej działać w UK, Francji czy Niemczech. Bo jest dla mnie oczywistością, że lewactwo (tak jak Charlie Hebdo) pójdzie pierwsze pod nóż miłujących pokój wyznawców iSSlamu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Teoretycznie lewaki i inne foxmuldery mogą liczyć, że muzuły rzucą się na nacjonalistów, ale dżihadyści chyba zdają sobie sprawę z tego, że to byłby koniec ich europejskiego karnawału. Więc będą napierdalać lewaków, po których płakać będą tylko lewaki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sam jesteś lewak.

   Usuń
 5. tu jest odpowiedz na Twoje pytania dzsiejsze i przyszłe.
  https://www.youtube.com/watch?v=ABDkaZjVjjo

  OdpowiedzUsuń
 6. Naprawdę świetny i bardzo ciekawy artykuł, wiele istotnych rzeczy można się z niego dowiedzieć. Naprawdę uwielbiam twój blog, bo jest co na nim czytać i na pewno człowiek nie będzie się nudzić. Można tu dużo ważnych rzeczy się dowiedzieć, które pomogą wyrobić własne zdania i poglądy na dane tematy. Naprawdę super.

  OdpowiedzUsuń
 7. http://www.tattoobite.com/tattoos/army-tattoos/page/16/

  OdpowiedzUsuń
 8. Facet, polecam Łysiaka Karawanę i jej ostatni rozdział o Ziemkiewiczu neoendeku, bolki zrywać, taki blog bardzo piłsudczykowski oni by wysadzili w powietrze (czy napewno to lewica Cię ściga, hahaha, a nie kryptoendecja), a szkoda gdyż może warto by zebrać w większy artykuł wszystkie odcinki o wrześniowej zmowie i polskich archaniołach, jakże unikalne dla Polski Michnikowskiej, lewej i prawej i gdzieś opublikować, gdzie nie ma jeszcze neoendeków lub są i to przepuszczą, a wartości rodzinne są związane z wiarą, zatem religia nie jest tylko dla endeków...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Google, Facebook etc. na usługach wszechpotężnej, sekretnej loży ''neoendeków''... A może byś się tak zabił, hę ? Z Ziemkiewicza zaś taki ''endek'' jak z końskiej dupy wahadłowiec - lansowana przezeń ''nowoczesna'' endecja jest jej koszerną i progermańską karykaturą, nie pojmuję jak ktoś może być jeszcze tak durny by traktować to serio jako coś więcej niż li tylko sprytną strategię marketingową w celu opchnięcia gówniażerii swoich mocno już zleżałych tez.

   Usuń
  2. Daleko idąca interpretacja, nie miesza mi się w głowie jak Wieniawie i mam swoje zobowiązania na Ziemi, które na razie traktuje priorytetowo. A co Wolterowskie USA trzymałoby z Polską rewolucyjną, to się chyba nie opłaca... Prędzej z układną endecją. Ciekawe do jakich teraz Chehelmut dojdzie wniosków? Po zabiciu idzie się do piekła, tak apropo :)

   Usuń
  3. Jakie ''wolterowskie USA'' ? [ chodzi o wolteriańskie, libertyńskie znaczy czy jak ? ] I o co chodzi z tą ''rewolucyjną Polską'', na czymże miałaby polegać konkretnie jej rewolucyjność i dlaczegóż miałaby być ona w kontrze do ''wolterowskich'' USA ? ''Po zabiciu idzie się do piekła'' - tu akurat się zgadzam, trafna uwaga, ale nie życzyłem tego rzecz jasna serio, to jedynie zwrot polemiczny w obliczu co bardziej horrendalnej bzdury aczkolwiek muszę zeń chyba jednak zrezygnować na wypadek aby co nie daj doszło jeszcze do czegoś takiego jak w ''Fisher Kingu'', mało prawdopodobne jednak lepiej dmuchać na zimne. Czy endecja jest ''układna'' nie wiem, z Bosakiem na czele byłaby taka z pewnością natomiast mam nadzieję, że nie upatrujesz wehikułu ''Polski rewolucyjnej'' w PiSie bo to byłoby jeszcze lepsze niż głoszenie przez zwolenników tej partii iż to pobierające ciężkie miliony z budżetu drugie co do wielkości a w perspektywie być może pierwsze ugrupowanie i jej kandydat na prezydenta rodem z Unii Wolności są ''antysystemowi''. Tak czy siak ''neoendecy'' tak tępią Foxa że jeden z co znaczniejszych z nich powołuje się na jego świetny skądinąd artykuł w ''Rzepie'' :

   https://pl-pl.facebook.com/permalink.php?story_fbid=507685489378939&id=249144695233021

   - straszne, to na pewno dowód, że Fox jest ''zakamuflowaną opcją endecką'' [ całkiem sprytnie chłopak się maskuje, przyznajmy mu ].

   Usuń
 9. Ależ z tym wzajemnym rozgrywaniem Iranu, Saudów, Turcji i Izraela to żadne novum a co najwyżej kolejna mutacja stosowanej od dziesięcioleci przez USA taktyki w tym regionie, przecież nigdy nie zafiksowywały się one wyłącznie na tym ostatnim nawet jeśli wyraźnie go faworyzując ze względu na potężne prosyjonistyczne [ nie mylić z żydowskim ! ] lobby w samych Stanach ale ten czas zdaje się właśnie dobiegać kresu - o ile dobrze pamiętam ubiegłoroczne rewelacje jakaś Saudyjka liże kapsko przyszłej prezydentki Clintonowej i dlatego zapewne zawdzięcza ona hojne donacje na swą kampanię być może w dużej mierze temu ''postępowemu'' szejkowi co to zadeklarował ostatnio przeznaczenie majątku na szerzenie ''praw reprodukcyjnych kobiet'' i takie tam, więc chyba idzie na zmianę albo przynajmniej co poniektórzy Żydzi i ich protestanccy fani chcąc nie chcąc będą się musieli posunąć nieco. Jedyne co mnie niepokoi w tym kontekście czy aby Hamerykańce nie zechcą powetować ewentualne ''straty moralne'' na Bliskim Wschodzie Izraelianom naszym kosztem bo ostatnio pojawia się coraz więcej niepokojących sygnałów urealniających z pozoru ''paranoiczne'' wizje głoszone od dawna przez Brauna i jemu podobnych, weźmy głośny ostatnio przykład promowania aferzysty współpracującego z postsowieckimi służbami przez portal, który ośmielał się jeszcze niedawno stawiać gromko zarzuty wspomnianemu Braunowi i innym ''nieprawomyślnym'' komentatorom o ''ruską agenturalność'' ! - to jedynie potwierdza moje spostrzeżenia zawarte w ostatnim poście i podejrzenie, że ten cały Grzesik wraz z resztą frondelkowej bandy są jakimiś żydoubeckimi kreaturami [ polecam na początek obaczyć fotę ''wirtuozów biznesu'' Gąsiorowskiego i Bagsika z ''milicjantem z Okęcia'' Dziewulskim i tą nabotoksowaną kurwią, tylko lojalnie ostrzegam co wrażliwszych, że można się obrzygać bo to żywe upiory ''transformacji'' lat 90-ych, szyk i elegancja rodem z ''Psów'' ].

  OdpowiedzUsuń
 10. Jeszcze raz gratulacje Fox za znakomity artykuł w ''Rzepie'' o Grecji, godny polecenia, lektura obowiązkowa zwłaszcza dla frajerów gotowych łykać zleżały balcerowiczowski szit serwowany przez Petru, gdyby kto nie znał bezpośredni link :

  http://www4.rp.pl/Plus-Minus/307039927-Grecje-rozkradli-oligarchowie-czyli-Sowa-Ateny-i-Przyjaciele.html

  Natomiast by nie było tak słodko akurat ze Stonogą zaliczyłeś wtopę [ cóż, każdemu się zdarza ], właśnie widziałem jak produkował się w netowym ''ring.tv'' i gość niemal kompletnie się obnażył broniąc Kaczmarka i Sawickiej oraz dyskredytując aneks do raportu o WSI [ oczywiście nie chce brać na siebie trumien oficerów wywiadu zabitych wskutek jego ujawnienia a tak w ogóle on nie atakuje służb boć te przecież chronią nas przed ''terrorystami'' ] - ja serdecznie chromolę taką ''antysystemowość'' i ''dekomunizację'', niestety ale to jedynie kolejna prymitywna ubecka prowokacja na modłę Tymińskiego i Leppera. Nie unieważnia to bynajmniej ujawnianych przezeń skandali, rewelacje takiej niewątpliwej kreatury służb jaką był Lepper uzyskały przecież potwierdzenie włącznie z tymi z pozoru najbardziej absurdalnymi jak Klewki, zwyczajnie jedna ubolska sitwa wyciąga kwity na drugą skrzętnie zarazem maskując swoje machloje i nawzajem, dopiero zbierając je wszystkie ''zusammen do kupy'' jak wyraził się sędzia Kamil Cz. można zbudować jaki taki ogląd rzeczy, obecne walki buldogów to jedyna szansa ku temu.

  By jednak zakończyć nieco bardziej optymistycznym akcentem - Bul swoimi ostatnimi wtopami z euro, in vitro czy porównywaniem niemieckiego zbrodniarza wojennego do Powstańców Warszawskich przypomniał mi jak to dobrze, że tą szmatę udało się wykopać, świadomość iż skromnie przyczyniłem się do tego poprawiła mi nieco humor. Zapewne ta kurwia idzie do senatu po immunitet, innego sensownego wytłumaczenia nie widzę, podobnie Radzio, Pawlak czy Roman G., stanowczo nie można do tego dopuścić ! [ aczkolwiek wątpię by ciepłe kluchy pokroju Dudy czy Szydło mogły im coś zrobić, cała nadzieja, że u steru w PiSie wciąż pozostaną ''oszołomy'' a może jakiś ''wajchowy'' naśle na nich seryjnego samobójcę ? ]

  OdpowiedzUsuń
 11. Jeszcze raz gratulacje Fox za znakomity artykuł w ''Rzepie'' o Grecji, godny polecenia, lektura obowiązkowa zwłaszcza dla frajerów gotowych łykać zleżały balcerowiczowski szit serwowany przez Petru, gdyby kto nie znał bezpośredni link :

  http://www4.rp.pl/Plus-Minus/307039927-Grecje-rozkradli-oligarchowie-czyli-Sowa-Ateny-i-Przyjaciele.html

  Ten artykuł z przykrością to stwierdzam nic nie wnosi , jedynie mam nadzieję że jego pobieżność jest wynikiem braku szpalty na analizę a nie wynika z poglądów autora. Bo przypadek Grecji wymaga niestety grubej książki a nie wierszówki w rzepie. I tak - "lyberały" są bliżsi prawdy o Grecji od foxa.

  OdpowiedzUsuń
 12. Żałuję, że dopiero teraz, tak wzglednie pozno trafiłem na Twojego bloga :) Marnowalem czas na innych, by predzej, czy pozniej stwierdzic, ze nie warto poswiecac czas im kolokwialnie piszac wypocinom Warto przecież jest brać udział w inteligentnych dyskusjach :) Naprawdę masz talent, nie przestawaj pisac, a na pewno przed Tobą będzie wielka kariera :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Będzie coś niedługo na temat przyjmowania uchodźców z Syrii i Ukrainy? Bo przykładowo taki Iran w latach powojennych przyjął nas około 116.000 i nie robił z tego jakiś większych problemów. Chyba najwyższy czas spłacić ten dług wdzięczności.

  OdpowiedzUsuń