niedziela, 6 maja 2012

Próba zabójstwa Hu Jintao w 2006 r.?


Wang Lijun, były szef policji w Chongqingu i prawa ręka "upadłego sekretarza" Bo Xilaia miał rzekomo przekazać Amerykanom informację o tym, że Bo Xilai oraz  Zhou Yongkang chcieli zasabotować przekazanie władzy w Partii Xi Jingpingowi. Wiemy, że Bo kazał podsłuchiwać Hu Jintao. Co jakiś czas powracają też pogłoski o nieudanym zamachu stanu w marcu w Pekinie. Epoch Times wskazuje, że Bo i Zhou nie byli kierownikami tego spisku. Był nim prawdopodobnie poprzedni gensek - Jiang Zemin, którego frakcja jest skłócona z frakcją Hu Jintao. Tak bardzo, że w 2006 r. ponoć próbowała dokonać zamachu na Hu.Wychodzący w Hong Kongu magazyn Trend opisał ciekawy incydent. W 2006 r. Hu wizytował flotę wojenną na Morzu Południowochińskim. Przebywał na pokładzie niszczyciele rakietowego, gdy dwa okręty zaczęły ostrzeliwać ten statek. Niszczyciel zdołał uciec na pełne morze. Wkrótce doszło do czystek we flocie. Zhang Dingfa, dowódca marynarki wojennej i zarazem człowiek bliski Jiangowi, nagle zmarł. (Co ciekawe, zarówno agencja Xinghua jak i wojskowe media przemilczały zgon dowódcy i partyjnego oficjela tej rangi). Wang Shouye, zastępca dowódcy marynarki wojennej został skazany na śmierć za "korupcję", ale wyrok mu złagodzono, gdy wsypał jednego z bliskich współpracowników Jianga. Doszło również do czystki w partyjnej organizacji w Szanghaju (mieście Jianga) i czyszczenia wojska z "szanghajskiej kliki". Huang Ju, członek Stałego Komitetu Polibiura zmarł nagle na raka a Jia Qinglin, inny członek Polibiura ustąpił po serii skandali.


4 komentarze:

 1. `Nazwiska "Zhang Dingfa" i "Wang Shouye" są cenzurowane przez chińską wyszukiwarkę internetową Baidu.com'

  Guzik prawda:
  http://www.baidu.com/s?wd=Zhang+Dingfa&rsv_bp=0&rsv_spt=3&rsv_n=2&inputT=811

  (Tego drugiego faktycznie nie wwidać - ale raczej podejrzewam błędną transkrypcję... Wstyd... To tak trudno sprawdzić?)

  `Yesterday morning, Zhang Dingfa, member of the Central Military Commission and commander of the PLA Navy, met with Russ Shalders'


  mmm777

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pospieszyłem się z pisaniem. Mój błąd.

   Usuń
  2. Może cenzuruje na terenie Chin?

   Usuń
  3. - eeee...

   Tak naprawdę, to trzeba by w wyszukiwarkę wrzucić zapytanie krzaczkami - i pooglądać to, co ona w krzaczkach zwraca. I to by było faktycznie miarodajne.

   Usuń