piątek, 30 grudnia 2011

Moje prognozy na 2012 r.Powyżej: podsumowanie 2011 r. oczyma Amerykanów przez Jib Jab

Pokusiłem się o wykonanie kilku prognoz na 2012 r.  Rzeczywistość prawdopodobnie okaże się dużo ciekawsza. Kto by bowiem rok temu mógł przewidzieć, że w 2011 r. zostaną zabici bin Laden i Kaddafi, trans wejdzie do polskiego Sejmu a w Rosji dojdzie do masowych protestów wymierzonych w Putina?

Europa: Dalsza eskalacja kryzysu w strefie euro. Rząd Montiego zostanie zastąpiony po wyborach przez niestabilną lewicową koalicję, rentowności włoskich obligacji dziesięcioletnich przekroczą 8 proc., a Włochy znajdą się na krawędzi bankructwa. Masowe cięcie ratingów dotknie m.in. Francję. Albo Angela Merkel i Draghi zgodzą się na europejskie QE i zlewarowanie EFSF pieniędzmi EBC - przedłużając o kilka lat żywot eurolandu, albo rozpoczną pracę nad podziałem strefy euro. Dalsza erozja władzy Brukseli i polityczna dezintegracja UE. Wzrost nastrojów eurosceptycznych w Niemczech. Francois Hollande nowym prezydentem Francji. Koniec konserwatywnej rewolucji Orbana na Węgrzech - kapitulacja Budapesztu przed MFW. Fico znowu premierem Słowacji.

USA: O ile w Europie nie dojdzie do Armagedonu, Bernanke i Geithner przeprowadzą amerykańską gospodarkę w stosunkowo dobrym stanie przez 2012 r. Dalsze budżetowe przepychanki w Kongresie. Republikanie wystawią w wyborach prezydenckich albo totalnie bezbarwnego Romneya, albo łatwego do skompromitowania Gingricha. Ron Paul świetnie poradzi sobie w prawyborach, ale zostanie odstrzelony - w przenośni albo dosłownie. Duet Obama-Biden lub Obama-Hillary ma więc duże szanse na zwycięstwo. Oligarchia uniemożliwi Geithnerowi udzielić odpowiedzi na chińską agresję ekonomiczną. Panetta i Petraeus nasilą przygotowania do zlikwidowania demokracji w USA.

Chiny: Recesja w Europie, panika na rynkach finansowych i pęknięcie bańki na rynku nieruchomości poważnie uderzą w chińską gospodarkę. Chiny sobie poradzą, gdyż wciąż dysponują ogromną ilością gotówki - i dodatkowo zdewaluują juana. Fala niepokojów społecznych zakłóci jednak sukcesję w KPCh. Można więc się spodziewać agresywnych działań ChRL na arenie międzynarodowej - np. nasilenia konfliktu o Wyspy Spartlay.

Rosja: Nasilenie protestów przeciwko Putinowi, ich pacyfikacja i kontynuacja gnicia państwa. Kryzys gospodarczy. Usamodzielnianie się części rosyjskich wasali. Ciąg dalszy odrywania się Kaukazu Północnego od Rosji - jednocześnie dalsza wasalizacja Ukrainy, Białorusi, Armenii i Polski. Władimir Bukowski przewiduje  secesję części rosyjskich regionów - moim zdaniem na to jest jeszcze za wcześnie.

Bliski Wschód: Obalenie reżimu Assada w Syrii. 40 proc. szans na to, że zostanie zabity jak Kaddafi. 30 proc. szans na ograniczony atak lotniczy na Iran i irańską akcję minową w cieśninie Ormuz. Rozlanie się sunnickiej rewolucji po Libanie oraz Iraku. Eskalacja kryzysu w Egipcie. Możliwy kryzys polityczny (walka o sukcesję po Erdoganie) i ekonomiczny (pęknięcie bańki spekulacyjnej) w Turcji.

Subkontynent indyjski: Armia może obalić Zardariego, niewykluczona również rewolucja z Imranem Khanem na czele. Dalsza pakistańska agresja przeciw siłom NATO w Afganistanie. Niepokoje społeczne w Indiach wywołane inflacją i korupcją, podsycane przez Pakistan i Chiny. Mimo to Indie nadal będą budowały swoją mocarstwowość.

Afryka: Możliwa śmierć Mugabe. Bez rozstrzygnięcia w Sudanie i Somalii. Możliwa rewolucja w Algierii.

Polska: Ciąg dalszy gnicia państwa, rozkładu armii i kompromitacji w polityce zagranicznej. Klapa Euro 2012 r. Walki wewnętrzne w Ubekistanie. Pomimo to większość Polactwa nadal będzie popierała PO. Lewica wciąż będzie znajdowała się na równi pochyłej: serwilizmu, klientelizmu, kosmopolityzmu, christianofobii oraz genderyzmu. Ciąg dalszy tworzenia społeczeństwa alternatywnego po prawej stronie. Prawica będzie wciąż jednak rozgrywana przez Ubekistan i nie będzie w stanie sięgnąć po władze z powodu solidarnościowych, endeckich i chrześcijańskich przesądów, którym hołduje. Radykalne centrum (do którego się zaliczam), wciąż będzie zbyt słabe, powoli zacznie się to jednak zmieniać.

11 komentarzy:

 1. Hubert, sformułuj proszę definicję "radykalnego centrum". Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku.

  OdpowiedzUsuń
 2. Radykalne centrum łączy najlepsze radykalne idee z lewicy i prawicy - i jednocześnie jest odpowiedzią na prawicowy i lewicowy ciasny dogmatyzm. O ile PiS, Solidarna Polska i PSL to centrum umiarkowane - to ja zaliczam się do centrum radykalnego.

  OdpowiedzUsuń
 3. Obawiam się, że w Iraku pójdzie na ostro, wojna domowa w składzie, iraccy szyici + Iran + resztki Syrii vs. iraccy sunnici + USA/Arabia Saudyjska/Kuwejt , oraz Turcja vs. PKK na północy ... zresztą to już się dzieje, wojny w XXI wieku nie będą miały daty wybuchu ani daty zakończenia ...

  darkTHrone

  OdpowiedzUsuń
 4. Zgoda, po tym numerze :
  http://niezalezna.pl/21075-wegry-partia-socjalistow-organizacja-przestepcza

  Orban będzie miał ostro pod górę, facet ostro gra

  OdpowiedzUsuń
 5. Hubert załóż partie albo chociażby jakieskółko różańcowe- zapisuje sie..........

  OdpowiedzUsuń
 6. W Rosji bardzo spodobał mi się napis uliczny `хутин пуй'. Warto zapamiętać, może się jeszcze przydać :)

  Co do PL, polactwo jak polactwo, po prostu sporo ludzi wie że NIE CHCE Kaczora... A skoro wybór jest taki jaki jest - to i wybierają PO.


  mmm777

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja gdzieś w gazecie widziałem napis "Chyży Rój". Nie wiem co to znaczy, ale spodobało mi się.

  OdpowiedzUsuń
 8. Fox,

  czy pod rządami "radykalnego centrum" musiałbym przymusowo płacić haracz na ZUS i NFZ od pierwszego dnia kiedy np. chciałbym założyć jednoosobową firmę?

  OdpowiedzUsuń
 9. Innymi słowy, radykalne centrum, to radykalna opcja sanacyjna spod znaku Walerego Sławka?
  Podoba mi się. Fakt, jesteśmy na razie w znaczącej mniejszości, ale to się będzie zmieniać. Ta koncepcja - propaństwowa i antypartyjna - ma poparcie sporej grupy mundurowych, którym zależy na państwie, a nie na partyjnych szyldach i sporach i pietruszkę.

  OdpowiedzUsuń
 10. @ MaciekP - może bardziej przedwojenny OZN, niż Sławek, ale to i tak podobne klimaty :)

  @ kumkwat - radykalne centrum wspiera rozwój kraju i polskiej przedsiębiorczości, więc opowiadam się za zniesieniem tego haraczu we wstępnym okresie działania takiej firmy, a później się zobaczy...

  Jednakże radykalne centrum opowiada się, by oligarchów działających przeciwko interesowi kraju spotykała nacjonalizacja majątku i obóz internowania

  OdpowiedzUsuń
 11. @fox: Też pomyślałem o OZN. :-)

  OdpowiedzUsuń