poniedziałek, 19 grudnia 2011

Kim Jong Ill vel Jurij Usanowicz (1942-2011)

Kim Jong Ill (nazwisko z aktu urodzenia: Jurij Usanowicz) "zmarł z przepracowania" w pociągu - choć w Korei Południowej spekulują, że go zabito w ramach intryg związanych z sukcesją, ja myślę jednak, że już gostek i tak miał wyniszczony organizm przez alkohol i tłuste jedzenie (Słynna południowokoreańska ulotka: "Dlaczego wasi przywódcy są tacy grubi?") . Odszedł jeden z najgorszych i najbardziej ekscentrycznych komunistycznych tyranów w historii, wspomagany m.in. przez Chiny i Rosję. No cóż, podobny politruk jak jego ojciec "Gruby Kim", jak Jaruzelski czy Ceaucescu...  Ze względu na skąpość źródeł i hermetyczność reżimu, nie będę się wymądrzał i snuł "100 proc. scenariuszy", większość ekspertów jest jednak pewna, że następcą zostanie Kim Jong Un - nie można wykluczyć czegoś w rodzaju transformacji ustrojowej na chińską modłę. (Ciekawostka: młodzi partyjniacy w Phenianie naśladują fryzurę Kim Jong Una uznawaną za symbol "młodości" i "reform".) Robi się ciekawie, bo w ostatniej urodzinowej notce napisałem, że to właśnie młody Kim zabije w 2030 r. w Smoleńsku "prezydenta Kozieła" i później na moim pogrzebie będzie miał łzy w oczach słuchając "Alejandro" Lady Gagi wykonywanego na organach przez Staszka Satanistę.

A na koniec kilka klimatycznych filmów z Korei Północnej, kraju gdzie czas zatrzymał się w latach '50-tych:

A to trochę w stylu Ireny Santor i Władysława Szpilmana:Relacja Waldemara Milewicza z wizyty Jaruzela w Korei Północnej w 1986 r. Jeszcze jeden! Jeszcze jeden!Tego klasyka z "Team America", chyba przedstawiać nie trzeba :) :A to nas czeka w przyszłości:

6 komentarzy:

 1. Dżizeeeeeees:| Jurij IRSENOWICZ Kim! a nie Usanowicz.

  OdpowiedzUsuń
 2. Na podstawie tego filmu dokumentalnego:

  http://www.youtube.com/watch?v=HOa7t51KrGQ&feature=player_embedded#!

  1:49 minuta, podałem Jurij Usanowicz. To było przecież "bezpieczniackie" nazwisko, takie jak w przypadku Deng Xiaopinga "Władimir Dozorow".

  OdpowiedzUsuń
 3. Ta prezenterka chyba mówi na bezdechu!
  Ciekawe czemu w Korei Południowej (okupowanej przez nazistów z USA:D) mają zupełnie inny akcent.
  Tak im na północy wyprali mózgi, że zmienił się dźwięk i styl wypowiedzi, czy jest to naturalna różnica, jak np. między wschodem, a zachodem Polski?

  OdpowiedzUsuń
 4. @ Artur

  W Polsce jest coś takiego jak "dykcja TVN", więc stawiam na to, że po prostu tak te prezenterki nauczyli...

  OdpowiedzUsuń
 5. @Fox
  "born: Yuri Irsenovich Kim;[2] 16 February 1941/2"

  OdpowiedzUsuń
 6. Jest róznica w akcencie pomiędzy koreańczykami z południa i pólnocy.
  Dodatkowo, co sie tyczy spikerów, mają oni 4 style przekazywania informacji. Najlepszy jest ten teatralny, pełen dramatyzmu informujący o smierci wodza.

  OdpowiedzUsuń