wtorek, 6 września 2011

Gen. Leonard Mociulschi - Polak bohaterem Rumunii


Wielu jest zapomnianych polskich bohaterów. Część z nich jest również bohaterami innych narodów. Oto jeden nich: gen. Leonard Moczulski. Jak czytamy w oficjalnych źródłach:"Generał LEONARD MOCZULSKI [Mociuischi], ur. W 1889 roku, wielce zasłużony dla Rumunii, był najwybitniejszym przedstawicielem rodziny. Karierę wojskową rozpoczął w wieku 21 lat w Oficerskiej Szkole Piechoty, którą ukończył w 1912 roku w stopniu podporucznika . Brał udział we wszyskich wojnach, jakie w minionym stuleciu prowadziła Rumunia, zajmując coraz wyższe stanowiska dowódcze. Pierwszą z nich w 1913 była druga wojna bałkańska. Podczas I wojny światowej odznaczył się w walkach o Oituz i Soveja. Zakończył ją w stopniu kapitana. W 1937 awansował na pułkownika, a II wojnę światową ropoczął jako zastępca dowódcy I Mieszanej Brygady Górskiej. Brał udział w walkach na linii Stalina, wraz z oddziałami Wehrmachtu pod ogólnym dowództwem marszałka Mansteina zdobywał Krym i doszedł do Kaukazu. W 1942 otrzymał stopień generała brygady, a rok później awansował na generała dywizji i dowódcą 3 dywizji. W odwrocie m. in. bronił Krymu przed naporem Armii Czerwonej.
Po 23 sierpnia 1944 roku, w ramach kampanii Anti-Axa został najpierw dowódcą grupy Cńsuń, która wyzwalała Beius i Oradea, a następnie w zaciekłych bojach z hitlerowskimi strzelcami górskimi, wspomaganymi przez Luftwaffe walczyła w górach Bukk. W 1945 objął dowództwo Korpusu Strzelców Górskich, który wyzwolił słowacką Jaworzynę i w końcowym okresie wojny zbliżył się do stolicy Czech - Pragi, w pobliżu której znajdowały się dywizje II Armii LWP. W nagrodę za zasługi bojowe generał Moczulski otrzymał Order "Mihai Viteazu" ze Szpadami, jaki przed nim otrzymało tylko 3 generałów, w tym Avramescu.
Generał Leonard Moczulski był wiernym i zasłużonym żołnierzem Rumunii. Wkrótce po zakończeniu wojny niewinnie oskarżony został aresztowany i na wiele lat osadzony w więzieniu i zmuszony do ciężkich prac przy budowie Kanału Dunaj-Morze Czarne. Wypuszczony na wolność pisał wspomnienia wojenne, wydane w 1967 roku, stanowiące cenny przyczynek do historii II wojny światowej. Zmarł w 1979 roku, w wieku 90 lat."

2 komentarze:

  1. W życiu nie słyszałem o tym człowieku, dzięki za tą biografię. Tak w ogóle to Polaków w Rumunii nie brakowało, do dziś na Bukowinie mamy polskie wioski a przecież słynny Corneliu Zelea Codreanu też był z pochodzenia Polakiem, jego ojciec miał zmienić nazwisko z Zieliński.

    OdpowiedzUsuń
  2. Sorry ze nie na temat ale na Wikileaks pojawiła się depesza o resorcie MSZ za czasow Fotygi. http://www.wikileaks.org/cable/2006/11/06WARSAW2312.html

    OdpowiedzUsuń